Ο Δούκας πέρασε από την έδρα του ΠΑΟΚ

Ο Δούκας πέτυχε σπουδαία νίκη (24-22) στην έδρα του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Handball premier.

Εντυπωσιακή πρεμιέρα έκανε στο πρωτάθλημα της Handball premier ο Δούκας. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων επιβλήθηκε με 24-22 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα 1-2 γκολ, αλλά δεν μπορούσε να το κρατήσει. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη με την εκμεταλλεύθηκε άριστα τα λάθη των γηπεδούχων, ειδικά στο φινάλε και με σερί 3-0 να παίρνει τους δύο πόντους.

Στο 58’ Χουρσουντιάν έκλεψε τη μπάλα, ο Ελευθεριάδης τον ανέτρεψε, μία παράβαση που οδήγησε σε κόκκινη κάρτα και πέναλτι, ενώ στην επόμενη φάση ο Μυλωνάς κέρδισε εκ νέου πέναλτι και το 3ο δίλεπτο του Καλόμοιρου.

Τα πέναλτι αξιοποίησε ο αλάνθαστος από τα 7 μέτρα (4/4) Ζιβούλοβιτς για το 22-24.

«Είναι ένα κακό ξεκίνημα για εμάς, μία κακή πρεμιέρα. Ξέραμε ότι ο Δούκας είναι μία καλή ομάδα, ωστόσο ενώ πήγαμε καλά στο αμυντικό κομμάτι, ειδικά στη σετ άμυνα ήμασταν πολύ καλοί, εγκλωβιστήκαμε πολύ στην άμυνα του Δούκα και η επίθεση μας δεν λειτούργησε όπως θα έπρεπε. Αυτό έφερε ένα παιχνίδι το οποίο θα κριθεί στις λεπτομέρειες, και στο τέλος το χάσαμε», δήλωσε μετά το τέλος του ματς ο Πάνος Γούσιος.

ΠΑΟΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 22-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-6, 10-8, 10-8, 11-11 (ημχ), 13-14, 17-15, 18-17, 19-19, 21-20, 22-24

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 1, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης 2, Θ. Παπάζογλου 3, Κουκμίσης, Λ. Παπάζογλου, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ 5, Δάιος, Κυριακίδης, Τζωρτζίνης 3.

ΔΟΥΚΑΣ (Χαλκίδης):Κιαρτζίδης, Μυλωνάς 4, Παγιάτης 2, Μπατής 2, Κολεζάκης, Παναγιώτου 4, Παπαδόπουλος, Τσιούμας, Χουρσουντιάν 2, Γερουλάνος, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 3, Αραπακόπουλος, Ζιβούλοβιτς 4, Κολλύρης, Δικαιούλιας 2.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινες: 58:00 Ελευθεριάδης (επικίνδυνο παιχνίδι), 59:21 Καλόμοιρος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 2/2-4/4