Διπλό στα Ιλίσια και παραμονή για τη Λαμία

Η Λαμία επικράτησε 3-0 σετ του Ηλυσιακού στο κλειστό «Αντώνης Φώτσης» και εξασφάλισε την παραμονή της στη Volleyleague γυναικών.

Στη Volleyleague γυναικών θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν η Λαμία. Η ομάδα του Κώστα Αγγουρά επικράτησε 3-0 σετ του Ηλυσιακού στο κλειστό των Ιλισίων για στο τρίτο ματς των πλέι άουτ και εξασφάλισε την παραμονή της στην κορυφαία κατηγορία στο βόλεϊ γυναικών.

Ο Ηλυσιακός, μετά από έξι σεζόν στη Volleyleague γυναικών, θα ακολουθήσει τον Απολλώνιο στην Pre League.

Με μπλοκ της Κίλιτς η ομάδα της Λαμίας προηγήθηκε 4-6 στο πρώτο σετ, αλλά ο Ηλυσιακός ισοφάρισε με δύο διαδοχικούς πόντους της Μπακοδήμου. Η φιλοξενούμενη ομάδα προσπέρασε με 7-9 με μπλοκ της Καρμπαχάλ και η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (10-14) με επίθεση της Τουμάς. Η ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου μείωσε 15-17 μετά από κακή επίθεση της Κίλιτς, αλλά η Λαμία προσπέρασε 16-22 και κατέκτησε το πρώτο σετ με 19-25 με άσο της Καρμπαχάλ.

Κρίσιμο για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο σετ, με τον Ηλυσιακό να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ, φτάνοντας μέχρι και το +6 (14-8). Σταδιακά η Λαμία μείωνε στο σκορ και με υπέρβαση της Γκόγκιτς έγινε το 15-13. Με τα σερβίς της Σουλιώτη η διαφορά έφτασε στον πόντο (18-17), για να περάσει μπροστά η Λαμία με δύο συνεχόμενα μπλοκ από Κίλιτς και Καρμπαχάλ. Η Κουβανή κεντρική με κόντρα επίθεση έκανε το 21-23 και λίγο αργότερα η Τούμας έδωσε δύο σετ μπολ στην ομάδα της (22-24). Με μπλοκ της Ολινγκά έγινε το 24-24 για να ακολουθήσουν ένα μπλοκ της Πέγισιτς και ένα μπλοκ της Καρμπαχάλ που διαμόρφωσαν στο 24-26.

Με τη ψυχολογία με το μέρος της και με το σκορ στο 0-2 η Λαμία μετά το 12-12 ξέφυγε και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Η Κίλιτς έκανε το 19-24, ο Ηλυσιακός μείωσε με άσσο της Μπακοδήμου σε 21-24 αλλά στην επόμενη φάση η Μπρουκς κάρφωσε άουτ στην κόντρα επίθεση για το τελικό 21-25.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Βαρατάσης, Κατσιάρας, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.