Κυρίαρχος Παναθηναϊκός κόντρα στην ΑΕΚ και 1-0 στη σειρά των ημιτελικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:06 - 03.04.2024 / Ανανεώθηκε: 19:59 - 03.04.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 σετ της ΑΕΚ και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά για τη Volleyleague γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς επικράτησε 3-0 σετ της ΑΕΚ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.

Ο Παναθηναϊκός θέλει μία ακόμη νίκη για να «σφραγίσει» την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ θα κυνηγήσει την ισοφάριση στον δεύτερο αγώνα που θα γίνει το Σάββατο 6 Απριλίου στο κλειστό του Ολυμπιακού χωριού. Αν η Ένωση κρατήσει την έδρα της, τότε όλα θα κριθούν σε τρίτο ματς στο κλειστό του Μετς.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και με τις Γκρόθες και Καρκάσες να έχουν κέφια έφτασε στη νίκη. Το τριφύλλι αντιμετώπισε με επιτυχία σετ μπολ της ΑΕΚ στο τρίτο σετ.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στο πρώτο σετ για το 0-4 με την Τσάριτς. Το τριφύλλι ισοφάρισε 6-6 με άσο της Άτκινσον και προσπέρασε 9-7 με δύο διαδοχικούς πόντους της Καρκάσες. Με πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 12-8 και η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους για το 15-10 με επίθεση της Γκρόθες.

Η ΑΕΚ μείωσε 15-13 με πρώτο χρόνος της Μπλάνκο και σε εκείνο το σημείο το τριφύλλι έκανε νέο σερί με τη Χατζηευστριάδου στο σερβίς για το 22-13 με άσο της Ελληνίδας κεντρικής. Η Ένωση έδειξε αντίδραση και μείωσε 22-17 και στη συνέχεια 24-22 μετά από άστοχη επίθεση της Σαμαντάν. Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22 μετά από χαμένο σερβίς Τσάριτς.

Με άσο της Τσάριτς η ΑΕΚ έφτασε στο 2-4 στο δεύτερο σετ και το 5-8 με επίθεση της Στράντζαλη. Η Ένωση προηγήθηκε 6-10 με τη Στράντζαλη και πάλι, αλλά το τριφύλλι ισοφάρισε 11-11 με τη Σαμαντάν. Με δύο διαδοχικούς πόντους της Καρκάσες, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-12.

Στη συνέχεια, με την Παπαφωτίου στη γραμμή του σερβίς, η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς έφτασε στο 19-13 με την Καρκάσες και την Άτκινσον. Η ΑΕΚ έδειξε αντίδραση και μείωσε 19-16 με άσο της Γιώτα, αλλά το τριφύλλι προσπέρασε 22-16 με δύο άσους της Καρκάσες. Η Ένωση μείωσε και πάλι αλλά ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεύτερο σετ με 25-20 μετά από άουτ επίθεση της Στράντζαλη.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 3-1 μετά από παράβαση της Τσάριτς στο φιλέ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 4-4 αλλά ο τριφύλλι έφτασε στο 8-4 με πρώτο χρόνο της Σαμαντάν και άστοχη επίθεση της Καλαντάτζε. Η Ένωση μείωσε στους δύο πόντους (9-7) μετά από άστοχη επίθεση της Γκρόθες. Ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι διαφορά για το 15-10 με μπλοκ άουτ της Άτκινσον.

Η ΑΕΚ μείωσε 16-13 με μπλοκ άουτ της Στράντζαλη αλλά η διαφορά επανήλθε στους τέσσερις πόντους (17-13) με την Άτκινσον και πάλι. Η Ένωση μείωσε 17-16 με άσο της Κωνσταντινίδου και μπλοκ της Τσάριτς. Με πρώτο χρόνο της Σαμαντάν ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 18-16 αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 18-18 με τη Στράντζαλη και πρώτο χρόνο της Μπλάνκο. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ προσπέρασε 20-21 με επίθεση της Στράντζαλη και 20-22 μετά από λάθος επίθεση της Άτκινσον. Το τριφύλλι ισοφάρισε 22-22 με πρώτο χρόνο της Σαμαντάν αλλά η Ένωση έφτασε στο σετ μπολ για το 23-24 με τη Στράντζαλη. Οι γηπεδούχες είχαν απάντηση, ισοφάρισαν και έφτασαν στη νίκη με 26-24 με μπλοκ άουτ της Καρκάσες.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Τομαράς, Γεώργας, Γραμματεία: Μισιάκα.