Άνετος  ο Ολυμπιακός, 3-0 τη Θέτιδα

Άνετος ο Ολυμπιακός, 3-0 τη Θέτιδα

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:49 - 03.04.2024 / Ανανεώθηκε: 20:03 - 03.04.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ της Θέτιδας και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague γυναικών.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-0 σετ της Θέτιδας στο κλειστό του Ρέντη και απέχει μία νίκη από την πρόκριση.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων θα γίνει το Σάββατο 5 Απριλίου. Αν ο Ολυμπιακός πάρει τη νίκη, τότε θα προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος. Αν η Θέτιδα κρατήσει την έδρα της, τότε όλα θα κριθούν σε τρίτο αγώνα στην έδρα της ομάδας του Πειραιά την Τετάρτη 10 Απριλίου.

Η Μίλιτσα Κούμπουρα με 18 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού. Από εκεί και πέρα τρεις ακόμη παίκτριες της ομάδας του Πειραιά (Νίζετχ, Φαριόλ, Μλεΐνκοβα) ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 5-3 του πρώτου σετ με μπλοκ της Φαριόλ και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (11-7) με τρεις διαδοχικές επιθέσεις της Μλεΐνκοβα. Με τη Μερτέκη στο σερβίς (ένας άσος) η ομάδα της Βούλας μείωσε στον πόντο (11-10) μετά από λάθος επίθεση της Μλεΐνκοβα. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 16-11 με την Κούμπουρα και στη συνέχεια η Σιρίνινα έδωσε τέλος στο «ερυθρόλευκο» σερί. Τα λάθη των παικτριών της Θέτιδας έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι να κάνει νέο σερί για το 25-14 με άσο της Κούμπουρα.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 7-4 στο δεύτερο σετ με επίθεση της Νίζετιχ και η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (13-7) με μπλοκ της Μλεΐνκοβα. Με άσο της Χέιντεν, η Θέτιδα μείωσε 13-9 αλλά η ομάδα του Πειραιά είχε τον απόλυτο έλεγχο για το 18-12 με την Εμμανουηλίδου. Η διαφορά έφτασε τους επτά πόντους για το 21-14 με τη Νίζετιχ και κατέκτησε με μεγάλη άνεση το δεύτερο σετ με 25-15 με άσο της ακραίας από την Αργεντινή και μπλοκ της Καράρο.

Με δύο διαδοχικά μπλοκ της Εμμανουηλίδου και μία κακή επίθεση της Παπαγεωργίου έφεραν τον Ολυμπιακό στο 10-6 στο τρίτο σετ. Η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (12-7) μετά από κακή επίθεση της Οκάρο. Η Θέτιδα μείωσε στον πόντο (13-12) με άσο της Παυλοπούλου και προσπέρασε με 14-15 μετά από λάθος της Κούμπουρα. Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι το προβάδισμα με μπλοκ της Σέρβας διαγώνιας και η διαφορά έφτασε τους τρεις πόντους (20-17) με πέρασμα της Καράρο. Η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε με άνεση και το τρίτο σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Τσεκούρας, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καπουράνη.