Κοριτσάρες για φίλημα έστειλαν την Ελλάδα στις 4 καλύτερες ομάδες του κόσμου

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:37 - 12.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:03 - 12.02.2024

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση, η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών επικράτησε 14-12 της Ιταλίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Ντόχα.

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών προκρίθηκε στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Η «γαλανόλευκη» με την Αλεξία Καμμένου επικράτησε 14-12 της Ιταλίας στα προημιτελικά της διοργάνωσης της Ντόχα και έκλεισε θέση για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες του κόσμου.

Η Ελλάδα έπιασε εκπληκτική απόδοση, ιδιαίτερα στην επίθεση και επιστρέφει σε ημιτελικά παγκοσμίου πρωταθλήματος μετά το 2011 και τη διοργάνωση της Σανγκάης. Τότε, μάλιστα, η «γαλανόλευκη» κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κόντρα στην Κίνα.

Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία στα ημιτελικά. Ο μεγάλος ημιτελικός θα γίνει την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου στις 16:30 ώρα Ελλάδας. Η «γαλανόλευκη» έριξε στο καναβάτσο την Ιταλία για δεύτερη φορά μέσα σε έναν μήνα αφού την είχε νικήσει 7-6 στον μικρό τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, νίκη που της έδωσε και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου έκανε μία υποδειγματική πρώτη περίοδο. Βγάζοντας πολλές άμυνες και έχοντας εντυπωσιακό ποσοστό στην παίκτρια παραπάνω η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε 0-3 με τη Νίνου ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου.

Η ομάδα του Κάρλο Σίλιπο δεν μπορούσε να βρει τρόπο να διασπάσει την πολυπρόσωπη ελληνική άμυνα. Κάπως έτσι, η Ιταλία δεν κατάφερε να βρει γκολ στις οκτώ προσπάθειες που έκανε μπροστά στην Ιωάννα Σταματοπούλου.

Η τυπικά γηπεδούχος Ιταλία πέτυχε το πρώτο της γκολ (1-3) με την Τζιουστίνι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου προσπέρασε με 1-5 με γκολ της Πάτρα και της Νίνου πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η Ιταλία μείωσε 3-5 με δύο διαδοχικά τέρματα της Ταμπάνι στην παίκτρια παραπάνω.

Η Ελλάδα, ωστόσο, βρήκε και πάλι τη λύση. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου προσπέρασε με 3-7 με δύο διαδοχικά γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου, το ένα με πέναλτι. Όμως, η «γαλανόλευκη» έπρεπε να συνεχίσει τον αγώνα χωρίς της Έλενα Ξενάκη, που αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση για βιαιοπραγία σε αντίπαλό της.

Ένα γκολ της Άβενιο και ένα τέρμα της Πικότσι έφεραν την Ιταλία στο 5-7 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου πήρε και πάλι διαφορά τριών τερμάτων με την Ειρήνη Νίνου, που ήταν η κορυφαία σκόρερ για την Ελλάδα με πέντε τέρματα.

Το μοτίβο ήταν το ίδιο μέχρι το τέλος του αγώνα. Η «γαλανόλευκη» δεν έχασε τον έλεγχο, παρά το γεγονός ότι η Ιταλία μείωνε την απόσταση στα δύο γκολ. Η Ελευθεριάδου διαμόρφωσε το 11-14 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και η Κοκιέρα έκανε το 12-14 που ήταν και το τελικό σκορ.

• Πολλές χαμένες επιθέσεις για τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα
  • Η ομάδα που θα προκριθεί από αυτό το ζευγάρι, θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία στα ημιτελικά. Η Ουγγαρία έκανε τη μεγάλη έκπληξη κόντρα στην Ολλανδία και προκρίθηκε στην τετράδα
  • Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στον μικρό τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πριν λίγες εβδομάδες στο Αϊντχόφεν. Η Ελλάδα είχε νικήσει 7-6 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου κερδίζοντας παράλληλα την Ολυμπιακή πρόκριση