Η Κηφισιά «λύγισε» από τη Γαλατάσαραϊ

Sportal newsroom 23:46 - 22.11.2023

Η Κηφισιά ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Γαλατάσαραϊ στο Ζηρίνειο στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του Challenge Cup.

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στην Κηφισιά και τη Γαλατάσαραϊ ήταν φανερή στο κλειστό του Ζηρίνειου. Η ομάδα των βορείων προαστίων ηττήθηκε με 3-0 από τον σύλλογο της Τουρκίας και πλέον η πρόκριση στην φάση «16» του Challenge Cup ζορίζει αρκετά.

Η Κηφισιά, που προερχόταν από ήττα κόντρα στον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα, ψάχνει ένα θαύμα στη ρεβάνς. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη πρέπει να πάρει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ προκειμένου να οδηγήσει την υπόθεση πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη είχε κορυφαίο τους Μπάκα (14π., 54% αποτελεσματικότητα επίθεσης), Μπόγιτς (13π., 60%) έμεινε κοντά στο σκορ σε όλο το 1ο σετ, ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε και 21-19 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα την κρατούσε στον αγώνα. Η τουρκική ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη σε όλους τους τομείς, πιο γρήγορη και με τους Χάντραβα (17π., 52%), Μιχαήλοβιτς (10π., 53%) να είναι σχεδόν αλάνθαστη. Μοιραία η ρεβάνς των δύο ομάδων στην Κωνσταντινούπολη (30/11, 19:00) θα είναι δύσκολη καθώς η Γαλατά χρειάζεται μόλις δύο σετ στην έδρα της για να περάσει στους «16» της διοργάνωσης.

Νευρική ήταν η εκκίνηση του παιχνιδιού καθώς τόσο η Κηφισιά όσο και η Γαλατάσαραϊ υπέπεσαν σε αρκετά λάθη τόσο στο σερβίς όσο και στην ανάπτυξη. Η ελληνική ομάδα αφήνοντας στην άκρη το άγχος της ευρωπαϊκής της πρεμιέρας προηγήθηκε 7-5, όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 1-6 προσπέρασαν 8-11 μετά από επίθεση του Χαντράβα.

Το μπλοκ του Τουμέρ στον Μπόγιτς και το έξυπνο πλασέ του ίδιου έδωσαν αέρα πέντε πόντων στη Γαλατάσαραϊ 9-14. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και βρίσκοντας πόντους από τον Ερνάντες Μπάκα «ροκάνισε» τη διαφορά 18-20. Η «κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε καθώς με τον Μεξικανό διαγώνιο να «πληγώνει» την άμυνα της Γαλατάσαραϊ διαμορφώθηκε το 20-21. Καθοριστικός για την εξέλιξη του σετ ήταν ο άσος του Μιχαήλοβιτς 20-23 με την τουρκική ομάδα να κλείνει το σετ 22-25 μετά από λάθος του Χασμπάλα στο σερβίς.

Στο δεύτερο σετ η Γαλατάσαραι με πιεστικό σερβίς και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων μπήκε νωρίς σε «θέση οδηγού» 3-6 και στη συνέχεια 6-11. Μετά από φάση διαρκείας ο Μιχαήλοβιτς έφερε την απόσταση των δύο ομάδων στους 7 πόντους 7-14. Η Γαλατάσαραϊ συνέχισε να ελέγχει πλήρως το σετ φτάνοντας ακόμα και στο +8, 9-17, η Κηφισιά δεν μπόρεσε να βάλει δύσκολα από τα 9 μέτρα κάνοντας πολλά λάθη και έτσι οι φιλοξενούμενοι το κατέκτησαν 15-25 με επίθεση του Μιχαήλοβιτς.

Τα πολλά λάθη της Κηφισιάς από το σερβίς συνεχίστηκαν και στο 3ο σετ, παρόλα αυτά όμως η αθηναϊκή ομάδα μετά από επίθεση του Σπηλιώτη σε γρήγορη πάσα του Χασμπάλα προηγήθηκε 8-7. Στην εξέλιξη του σετ η άουτ επίθεση του Τουμέρ και η επίθεση του Παπαγεωργίου έφεραν την Κηφισιά στο 14-12. Ο άσος του Γκονγκόρ έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 15-15, όμως ο Σπυριούνης «απάντησε» άμεσα από τα 9 μέτρα για το 17-15. Η Γαλατάσαραϊ με τον Χαντράβα να παίρνει διαδοχικούς άσους ανέκτησε το προβάδισμα 18-19

Οι συγκινήσεις όμως συνεχίστηκαν στο σετ με την Κηφισιά να τρέχει σερί 3-0 και να προηγείται 21-19 και την τουρκική ομάδα να κάνει το δικό της σερί για το 21-22. Τελικά η Γαλατάσαραι ήταν αυτή που έφτασε σε διπλό ματς μπολ 22-24 κλείνοντας το σετ 23-25 με επίθεση του Χαντράβα.

Διαιτητές: Σιμόν Πίντραλ (Πολωνία), Βούτερ Ντε Βάαρ (Ολλανδία).