Εκτός έδρας νίκες για τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό - «Έσπασε» το ρόδι ο Πήγασος Πολίχνης

Sportal newsroom 23:38 - 18.11.2023 / Ανανεώθηκε: 23:56 - 18.11.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο για την τέταρτη αγωνιστική της Volley League.

Το τέσσερα στα τέσσερα στο πρωτάθλημα της Volley League έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Κηφισιά μετά την εμφάνιση στη Σύρο για το Λιγκ Καπ έκανε μία ακόμα καλή εμφάνιση βελτιώνοντας τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της, το σερβίς, την υποδοχή ενώ η επίθεση της έφτασε στο 42% έναντι 41 του Ολυμπιακού. Υστέρησε ωστόσο στο μπλοκ όπου οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν με 15 πόντους (έναντι 6 των μπλε).

Το πρώτο σετ του αγώνα άρχισε με τις δύο ομάδες να προσφέρουν όμορφο θέαμα και να φτάνουν μαζί στο 5-5. Στη συνέχεια ο Ιντάλγκο με ισχυρά σερβίς «πλήγωσε» την υποδοχή της Κηφισιάς με τον Ολυμπιακό να παίρνει τρεις συνεχόμενους πόντους και να προηγείται 5-8. Μετά από φάση διαρκείας η Κηφισιά πλησίασε 8-9, όμως στη συνέχεια σετ το μπλοκ του Παγιένκ και ο άσσος του Στέρν έδωσαν «αέρα» 5 πόντων στους «ερυθρόλευκους» 8-13 και έτσι έφτασαν στην κατάκτηση του του 1ου σετ 20-25 για το 0-1.

Η απάντηση της Κηφισιάς ήρθε στο 2ο σετ. Με τον Ερνάντες Μπάκα να είναι «αφιονισμένος» από τη θέση του σερβίς και με τρεις άσους έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 7-3. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει «αρρυθμίες» στην υποδοχή του και η Κηφισιά ξέφυγε 13-7 και πολύ εύκολα στο 23-11 μετά από άσο του Μπόγιτς. Το σετ έκλεισε 25-16 μετά από άουτ σερβίς του Παγιένκ.

Από το 3ο σετ η ποιότητα του αγώνα ανέβηκε. Εντυπωσιακές φάσεις εκατέρωθεν και συγκινήσεις στους φιλάθλους επεφύλασσε η «εκκίνηση» του 3ου σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα δύο πόντων 5-7 μετά από άουτ επίθεση του Ερνάντες Μπάκα. Μετά από φάση διαρκείας και όμορφο τελείωμα το Μπόγιτς οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα 9-9, ενώ το μπλοκ του Μαυροβούνιου και του Σπηλιώτη έβαλε μπροστά την Κηφισιά 10-9. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά έφτασε στο +2, 16-14. Το μπλοκ του Ολυμπιακού και τα σερβίς του Τράβιτσα ανέτρεψαν τα δεδομένα με τους ερυθρόλευκους τρέχουν σερί 1-7 και να προηγούνται 17-21.

Η Κηφισιά έβγαλε πείσμα και με μπλοκ του Άλβες και πλασέ του Μπόγιτς «ροκάνισε» τη διαφορά 20-21. Ο Ολυμπιακός με άσσο του Χανδρινού έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ (20-24). Η Κηφισιά κρατήθηκε στο σετ μειώνοντας 24-22 με άσο του Ερνάντες Μπάκα με τον Μεξικανό στη συνέχεια να σερβίρει άουτ για το 22-25 και το 1-2 σετ.

Ματσάρα έγινε και στο 4ο σετ. Έγινε ράλι πόντο πόντο μετά από σκληρές και μεγάλες σε διάρκεια φάσεις Το μπλοκ του Σπηλιώτη στον Παγιένκ έβαλε «φωτιά» στο Ζηρίνειο και την Κηφισιά μπροστά με 9-7. Στη εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός με κόντρα του Στερν και συνεχόμενους άσους του Τζούριτς προσπέρασε 12-14, όμως η Κηφισιά απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας 14-14.

Η «μάχη» στο φιλέ συνεχίστηκε με την Κηφισιά να ανακτά το προβάδισμα 20-18 μετά από «κεραυνό» του Ερνάντες Μπάκα από τα 9 μέτρα. Στην εξέλιξη του σετ μετά από εντυπωσιακή «ερυθρόλευκη» άμυνα και κόντρα του Κουμεντάκη το σετ έφτασε στα ίσα 22-22. Το μπλοκ του Ερνάντες Μπάκα μετά από φάση διαρκείας έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23. Ο Ολυμπιακός άντεξε σε ακόμα 3 περιπτώσεις με απίθανες άμυνες και μάλιστα μία του Τζούριτς ήταν όλος ο αγώνας. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε δικό του ματς μπολ στο 27-28, η Κηφισιά ισοφάρισε, όμως ο Κουμεντάκης «μίλησε» στα δύσκολα κλείνοντας το σετ 28-30.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Βελώνης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παπαθανασίου, Καλούδας, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 20-25

2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-11, 25-16

3ο σετ: 6-8, 16-14, 17-21, 22-25

4ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 28-30

* Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 9 άσσοι, 46 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-16, 22-25, 28-30) σε 104΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Μπάκα 23π. (17/38επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Στιβαχτής 2 (1/1επ., 1 άσσος), Ρέγκο Ρικάρντο, Μπόγιτς 15 (12/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 53%υπ., 24%αρ.), Σπηλιώτης 2 (2 μπλοκ), Άλβες 8 (4/7επ., 4 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 71%υπ., 14%αρ.), Σπυριούνης 9 (8/20επ., 1 άσσος, 61%υπ., 26%αρ.), Τζάρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 10π. (6/20επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Στερν 15 (14/24επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (13/30επ., 1 μπλοκ, 69%υπ., 22%αρ.), Τράβιτσα 7 (1/2επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Τζούριτς 14 (6/12επ., 6 μπλοκ), Ιντάλγκο 8 (5/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 50%υπ., 12%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 68%υπ., 26$αρ.), Χανδρινός 1 (1 άσσος), Δαλακούρας 1 (1/1επ.).

Διπλό του Παναθηναϊκού στην Ορεστιάδα

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-1 του Άθλου στην Ορεστιάδα για την τέταρτη αγωνιστική της Volley League.

Οι πράσινοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Χερνάντεζ με 19 πόντους και με το τρίποντο έφτασαν τους 11 βαθμούς και διατηρήθηκαν στο -1 πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Άθλος ήταν μαχητικός απέναντι σε ένα ακόμα φαβορί για τον τίτλο αλλά τα λαθη του και ειδικά στην κόντρα επίθεση του κόστισαν ακριβά. Πρώτος σκόρερ του Άθλου ήταν ο Μπουιάτι με 19 πόντους αλλά ο Ράμος Πέρζε κυριάρχησε στο μπλοκ με 7 πόντους.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή μέχρι το τέλος. Ειδικά μέχρι τα μισά του 1ου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με το σερβίς του Ρίστιτς ο Άθλος έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 17-15 αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε με πολύ δύναμη από Χερνάντεζ και Πρωτοψάλτη. Οταν μάλιστα ο Χερνάντεζ πήρε άσσο και ο Πρωτοψάλτης δύο δύσκολους πόντους ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-18 και να τρέξει το σετ 25-21 με Πετρέα και λάθη των γηπεδούχων.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Άθλο να δίνει μάχη για να κρατηθεί κοντά στο σκορ όπως και έγινε μέχρι το 22-22 ήταν από επίθεση και άσσο του Μπουιάτι. Ο Βραζιλιάνος όμως έχασε το σερβίς (22-23), στην επόμενη φάση ο Μπέικ έκανε λάθος (22-24) και με νέο λάθος του Μπουιάτι έκλεισε το σετ 22-25 κάνοντας δώρο στον Παναθηναϊκο σερί 3-0.

Τα λάθη στα τελειώματα των σετ απέφυγε ο Άθλος στο 3ο σετ. Έτσι πάλι από ένα μεγάλο ράλι και ωραίες φάσεις που ξεσήκωσαν το κοινό οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Ο Κοβάρ έκανε λάθος επίθεση δίνοντας πόντο στον Άθλο (21-20). Ο Ράμος Πέρεζ πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Με διαδοχικούς πόντους από Αλεξάκη (μπλοκ), Μπουιάτι (2 επιθέσεις) και Σόρρα (μπλοκ) έγινε σερί 4-0 για το 25-20 και το 1-2 σετ.

Copy paste με τα τρία προηγούμενα ήταν και το 4ο σετ. Oι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 21-21 μέχρι που ο Ανδρέας Φράγκος με ένα προσωπικό σερί τεσσάρων πόντων (3 επιθέσεις και ένα μπλοκ) έκανε σερί 4-0 για το 21-25 και το 3-1 για τους πράσινους εν μέσω πανηγυρισμών και των οπαδών τους που βρέθηκαν στο κλειστό Νίκος Σαμαράς της Ορεστιάδας.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Κουτσούλας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 21-25

2ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 22-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-20

4ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 21-25

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 42 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-20, 21-25) σε 103΄

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 19 (17/42επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξάκης 4 (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ράμος Πέρεζ 11 (4/6επ., 7 μπλοκ), Σόρρα 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 14 (8/21επ., 4 μπλοκ, 46%υπ., 23%αρ.), Ρίσιτις 12 (9/24επ., 1 μπλοκμ 2 άσσοι, 44%υπ., 12%αρ.) / Συναδινός (λ. - 70%υπ., 26%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 2π. (1/2επ., 1 άσσος), Κοβάρ 3 (2/11επ., 1 άσσος, 63%υπ., 32%αρ.), Πετρέας 10 (7/9επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Χερνάντεζ 19 (16/34επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 15 (11/21επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 36%υπ., 9%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 52%υπ., 24%αρ.), Φράγκος 8 (7/10επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης.

Πρώτο τρίποντο για τον Πήγασο

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγύρισε ο Πήγασος Πολίχνης. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού επικράτησε με 3-0 σετ του φορμαρισμένου Μίλωνα για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Πολίχνης ανέτρεψε το 14-16 του πρώτου σετ για το 25-20. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που έφτασαν στο πρώτο του τρίποντο.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Καπλάνης, Γραμματεία: Πασπάλα.