Ο Ηλυσιακός νίκησε τον Ολυμπιακό στο Ρέντη!

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:04 - 18.11.2023 / Ανανεώθηκε: 23:05 - 18.11.2023

Τη νίκη της χρονιάς πέτυχε ο Ηλυσιακός που επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο Ρέντη για την πέμπτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του πανηγύρισε ο Ηλυσιακός. Η ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου επιβλήθηκε 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη για την πέμπτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο Ηλυσιακός, που μετρούσε τρεις διαδοχικές ήττες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά το 3-1 της πρεμιέρας κόντρα στα Πεύκα. Με τη νίκη αυτή η ομάδα των Ιλισίων έφτασε τους επτά βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός, που την προηγούμενη αγωνιστική είχε ηττηθεί από τον Παναθηναϊκό, έμεινε στους 9 βαθμούς. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την ομάδα του Πειραιά τη φετινή σεζόν.

Ο Ολυμπιακός πήρε μία διαφορά 2-3 πόντων στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο και έκανε το 1-0.

Ο Ηλυσιακός άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του από το δεύτερο σετ. Η ομάδα των Ιλισίων ήταν κοντά στο σκορ και κατάφερε σπουδαία ανατροπή έχασε με 21-8 και πήρε τα ηνία με 22-23. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμα και ισοφάρισαν 1-1.

Ο Ηλυσιακός, με την ψυχολογία στα ύψη, προηγήθηκε με 5-10 στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός δεν είχε αντίδραση και η ομάδα των Ιλισίων έκανε το 1-2 με μεγάλη άνεση.

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το 4-7 του τέταρτου σετ για το 12-10. Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (16-12) υπέρ της ομάδας του Πειραιά αλλά η ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου έδειξε και πάλι αντίδραση για το 20-22 και το 21-25 και το 1-3 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Λυπούμαστε πάρα πολύ και ζητάμε συγγνώμη για αυτή την ήττα. Παίξαμε άσχημα, είχαμε κακό πρόσωπο, κάτι που δεν αξίζει ο Ολυμπιακός. Δεν έχω λόγια, είμαι πολύ απογοητευμένος».

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού): «Παρά το γεγονός ότι δεν είχαμε το βασικό μας λίμπερο και η συμμετοχή της Αγκορντάμπι ήταν αμφίβολη, ξεκινήσαμε καλά και από το δεύτερο σετ και μετά παίξαμε εκπληκτικό βόλεϊ. Πολλά συγχαρητήρια στις αθλήτριες μου. Τεράστια νίκη που δεν την περιμέναμε και ειδικά στο ψυχολογικό κομμάτι. Πρέπει όμως να μην πάρουν τα μυαλά μας αέρα και μείνουμε συγκεντρωμένοι για τη συνέχεια».

Διαιτητές: Παπαχατζής, Προκοπίου, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Δουκάκη, Κοσμόπουλος, Γραμματεία: Καλιγέρη.