Δίποντο με ανατροπή για τον ΠΑΟΚ στην Κηφισιά

Ο ΠΑΟΚ έχανε με 2-0 σετ κόντρα στην Κηφισιά αλλά έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε τη νίκη (3-2) στη 16η αγωνιστική της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ παρότι έχανε 2-0 σετ στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 16η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League.

O Δικέφαλος έχασε έναν πολύτιμο βαθμό και πλέον ισοβαθμεί με 27 βαθμούς στην τρίτη θέση με τον Μίλωνα ο οποίος ωστόσο έχει έναν αγώνα λιγότερο, με τον Φοίνικα Σύρου στις 21 Φεβρουαρίου.

Η Κηφισιά πήρε έναν χρυσό βαθμό απέναντι σε ομάδα της πρώτης 4αδας που την φέρνει σε τριπλή ισοβαθμία στους 12 βαθμούς με τον Άθλο και τον Πήγασο με τους οποίους έχει πλεονέκτημα με βάση τα αποτελέσματα του Α γύρου. Όλα θα κριθούν τις τελευταίες δύο αγωνιστικές στις αναμετρήσεις Πήγασος - Κηφισιά και Κηφισιά - Άθλος.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 9-3 με επίθεση του Μπόγιτς στη διαγώνιο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπορούσε να βρει λύσεις και οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι έκαναν πολλά λάθη. Κάπως έτσι η Κηφισιά έφτασε στο 16-9 μετά από κακή επιλογή του Σαμοϊλένκο. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί και μείωσαν 16-12 με άσο του Τρούχτσεφ. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 20-14 με άσο της Στιβαχτή αλλά ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους τέσσερις για το 20-16 και το 22-19 στη συνέχεια. Η Κηφισιά δεν απώλεσε το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο σετ με 25-21 με πόντο του Ρέγκο Ρικάρντο.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 4-6 με μπλοκ του Σαμοϊλένκο. Με άσο του Σπηλιώτη και στη συνέχεια πλασέ του Ρικάρντο, η Κηφισιά προσπέρασε με 9-7 αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε αμέσως. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι το 15-13 με άσο του Μπόγιτς. Μετά από λάθος του Γαλιώτου, η ομάδα της Κηφισιάς προσπέρασε με 18-14 και η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (22-17) με άσο του Παπαγεωργίου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τρεις πόντους με άσο του Φαν Γκάρντερεν αλλά η ομάδα των βορείων προαστίων κράτησε τη διαφορά των τριών πόντων για το 25-22 με τον Οκοσάνοβιτς.

Το σερβίς αλλά και το μπλοκ του ΠΑΟΚ έκαναν τη διαφορά στις αρχές του 4ου σετ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 6-10. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή στο φιλέ φτάνοντας στο 10-16. Το μπλοκ του Παπαγεωργίου έδωσε «ανάσα» στην Κηφισιά η οποία πλησίασε 13-17, όμως ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε περισσότερο κλείνοντας το σετ 14-25 με γρήγορο τελείωμα του Τακουρίδη.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Με τα καλά σερβίς του Ντεν Ντρις η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 8-14 και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αρβανίτης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κώτσιας, Σπίγγου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.