Διπλό του Παναθηναϊκού στη Σύρο

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:22 - 18.02.2024 / Ανανεώθηκε: 19:02 - 18.02.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 σετ του Φοίνικα στη Σύρο για τη 16η αγωνιστική της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με «καθαρή» νίκη από την έδρα του Φοίνικα Σύρου. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε 3-0 σετ στο νησί των Κυκλάδων για τη 16η αγωνιστική της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 41 βαθμούς στο πρωτάθλημα και στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Μετς, που θα κρίνει και την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια. Ο Φοίνικας Σύρου έμεινε στους δέκα βαθμούς και την έβδομη θέση.

Το τριφύλλι προσπέρασε με 3-6 στο πρώτο σετ μετά από κακή επίθεση του Μπράιαν. Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (7-11) μετά από άστοχο χτύπημα του Μπαρμπούνη και στη συνέχεια οι Συριανοί μείωσαν στους δύο (9-11) με μπλοκ του Μπράιαν στον Ερνάντες. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 10-16 με πόντο του Ιερεθουέλο και στη συνέχεια η διαφορά πήγε στους οκτώ πόντους (12-20) με μπλοκ του Βουλκίδη. Με άσο του Έλληνα κεντρικού η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 14-44 και κατέκτησε με άνεση το πρώτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο double score (3-6) στο δεύτερο σετ με δύο διαδοχικούς πόντους του Ερνάντες. Με πόντο του Κουβανού και μπλοκ του Ρανγκέλ, το τριφύλλι προσπέρασε 7-12 και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του δεύτερου σετ. Μετά από άστοχη επίθεση του Κόβαρ, ο Φοίνικας πλησίασε (11-14) αλλά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13-17 μετά από πόντο του Πρωτοψάλτη. Η ομάδα του Τσέντομιρ Ίλιτς μείωσε στον πόντο (18-19) με τον Ασπιώτη αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασε 19-23 και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με πλασέ του Κόβαρ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-3 και 3-7 με επίθεση του Πετρέα. Ο Φοίνικας μείωσε (7-8) με επίθεση του Μπράιαν αλλά το τριφύλλι προσπέρασε με 11-16 με άσο του Φράγκου. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 17-21 με τον Ρανγκέλ όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι στον πόντο (20-21) μετά από λάθος του Φράγκου. Με πόντο του Ιερεθουέλο ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 20-23 και κατέκτησε το τρίτο σετ με πρώτο χρόνο του Πετρέα.

Διαιτητές: Νικάκης, Μάλφας, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Συρίγος, Δρόσος, Γραμματεία: Πιρπινιά.