Στο Final - 4 του κυπέλλου γυναικών η Νέα Ιωνία

Η Νέα Ιωνία επικράτησε 33-20 απέναντι στον Μ. Αλέξανδρο Γιαννιτσών και προκρίθηκε στο Final-4 του κυπέλλου χάντμπολ γυναικών.

Η Νέα Ιωνία είναι η τελευταία χρονικά ομάδα που προκρίθηκε στο Final-4 του κυπέλλου χάντμπολ γυναικών. Η ομάδα της Αθήνας επικράτησε 33-20 του Μεγάλου Αλεξάνδρου στα Γιαννίτσα και σφράγισε το εισιτήριο για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, η ομάδα του Πάνου Γούσιου δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο ματς. Η Νέα Ιωνία πήρε από το νωρίς το προβάδισμα στην αναμέτρηση και δεν το έχασε ποτέ. Η ομάδα της Αθήνας μπήκε στον αγώνα με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 2-6 και 3-10 στο πρώτο 15λεπτο. Η Νέα Ιωνία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 9-17 του ημιχρόνου.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Ο Μέγας Αλέξανδρος δεν μπορούσε να βρει τρόπο να διασπάσει την πολύ καλή άμυνα της Νέας Ιωνίας. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή για το 17-29 και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα αφού οι γηπεδούχες δεν είχαν απάντηση.

Η Νέα Ιωνία προκρίθηκε στο Final - 4 του κυπέλλου για 17η φορά στην ιστορία της. Η ομάδας της Αθήνας είχε κατακτήσει πέρσι το τρόπαιο στο τελικό κόντρα στον ΠΑΟΚ για έκτη φορά στην ιστορία της. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Αθήνας ήταν η Νικόλ Κεπεσίδου με 9 τέρματα.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΏΝ- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 20-33

Τα πεντάλεπτα:1-3, 2-6, 3-10, 7-15, 8-16, 9-17 (ημχ), 11-20, 15-23, 17-26, 17-29, 19-30, 20-33

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Ταρινίδης): Πυριτίδου, Παλαιοχωρινού, Πατσάνη 4, Πλιόγκα 2, Δαφλίδου, Πέγιου, Τρελλοπούλου 1, Αναστασίου 1, Καραβέλη 1, Καλφοπούλου 2, Καραμπατζάκη 2, Μαλλέ 2, Μαυροπούλου 2, Τριετίνα 2

ΟΦΝΙ (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου, Νοροτσέα 1, Λιουμπιάναια 1, Κμίροβα 6, Κρίνιτς, Αρβανίτη, Μακρή, Φράγκου 5, Ν. Κεπεσίδου 9, Γιαννοπούλου 2, Γιανούλια 1, Νταβίντοβιτς 6, Στουγιαννίδου 2, Μπόζιου.

Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαϊδης, Δίλεπτα: 3-0, Πέναλτι: 0/0-4/5

Final Four (9-10 Μαρτίου 2024)

1ος ημιτελικός: ΠΑΟΚ Mateco- ΑΕΠ Πανόραμα

2ος ημιτελικός: ΟΦΝ Ιωνίας – Αναγέννηση Άρτας