Ένας έφηβος από την Τζαμάικα έσπασε ρεκόρ του Μπολτ που κρατούσε 22 χρόνια!

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:56 - 05.04.2024 / Ανανεώθηκε: 18:19 - 05.04.2024

Ένας 16χρονος αθλητής από την Τζαμάικα κατέρριψε ένα ρεκόρ του Γιουσέιν Μπολτ που κρατούσε από το 2002.

Ο Νικεκόι Μπράμγουελ, ένας αθλητής 16 ετών, κατέρριψε στα 400 μέτρα αγοριών ένα ρεκόρ του Γιουσέιν Μπολτ που κρατούσε από το 2002. Ο μαθητής λυκείου επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί στο συγκεκριμένο αγώνισμα στα Carifta Games 2024 που έγιναν στο στάδιο στίβου Kirani James της Γρενάδας.

Ο Μπράμγουελ τερμάτισε σε χρόνο 47,26 δευτερόλεπτα γράφοντας ιστορία. Ο έφηβος από το Κίνγκστον κατέρριψε το ρεκόρ που είχε κάνει στους ίδιους αγώνες ο το 2002 ο Γιουσέιν Μπολτ με 47,33 δευτερόλεπτα. Ο νεαρός αθλητής

Όσοι βρίσκονταν μέσα στο στάδιο χειροκροτούσαν όρθιοι τον νεαρό αθλητή ο οποίος έδειχνε να μην μπορεί να πιστέψει τι κατάφερε εκείνη τη στιγμή. Την στιγμή του τερματισμού μάλιστα είχε μεγάλη απόσταση από τους διώκτες του καθώς ο Κέμρον Μάτλιν από τη Γρενάδα τερμάτισε δεύτερος σε 47,96 δευτερόλεπτα, ενώ ο Ίγκαν Νίλεϊ από την Αγία Λουκία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σε 48,16 δευτερόλεπτα.

Μιλώντας μετά το ρεκόρ του, ο 16χρονος αθλητής δήλωσε: «Είναι υπέροχο συναίσθημα να καταρρίπτεις το ρεκόρ. Από πέρυσι το καλοκαίρι, έχω βάλει στο μάτι το ρεκόρ, οπότε είναι υπέροχο συναίσθημα που μπόρεσα να έρθω εδώ και να το πετύχω» και πρόσθεσε: «Απλώς πήρα το μυαλό μου από πάνω του και επικεντρώθηκα στο ρεκόρ».

Ο Γιουσέιν Μπολτ έχει γράψει τη δική του ιστορία στον στίβο. Ο πρώην αθλητής από την Τζαμάικα κατέκτησε μεταξύ άλλων στην πλούσια καριέρα του οκτώ χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στα 100 και τα 200 μέτρα αλλά τη σκυταλοδρομία 4Χ100 μέτρα.

Απίστευτος Εμπαπέ: Το σπριντ του έφτασε ένα δευτερόλεπτο από το να σπάσει το ρεκόρ του Γιουσέιν Μπολτ! (vid)
CHAMPIONS LEAGUE

09:31 - 06.03.2024

Ο Κιλιάν Εμπαπέ κατέγραψε μία απίστευτη επίδοση στον αγώνα απέναντι στην Σοσιεδάδ, καθώς λίγο έλειψε να σπάσει το ρεκόρ των 100 μέτρων του Γιουσέιν Μπολτ!

Ο Μπολτ είναι κατά πολλούς ο κορυφαίος αθλητής στίβου της σύγχρονη ιστορία. Ο πρώην σπρίντερ κατέχει ακόμη το παγκόσμιο ρεκόρ στα 100 (9.58) και τα 200 (19.19) μέτρα, επιδόσεις που δύσκολα θα καταρριφθούν στο άμεσο μέλλον.