Διπλό του ΠΑΟΚ στη Νέα Ιωνία και προβάδισμα τίτλου

ΠΑΟΚ χάντμπολ γυναικών

Sportal newsroom 23:29 - 22.04.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 19-18 της Νέας Ιωνία στην Αθήνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 χάντμπολ γυναικών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 19-18 της Νέας Ιωνίας στην Αθήνα και πήρε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζονται για το πρωτάθλημα. Ο επόμενος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 26 Απριλίου.

Μεγάλες πρωταγωνίστριες για τις ομάδες ήταν οι τερματοφύλακες Μάγδα Κεπεσίδου και Καταρίνα Τομάσεβιτς. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά ήλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε 2-7 στο 20’ με τη Νέα Ιωνία να μειώνει 7-9 στο ημίχρονο και να πλησιάσει στο γκολ (8-9) στο 32’. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ξέφυγε και πάλι με +4 (12-16 και 13-17) στο 49’, αλλά οι Κυπελλούχες Ελλάδος με κορυφαία την Κεπεσίδου που είχε φοβερές επεμβάσεις και δύο γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο ισοφάρισαν 17-17 στο 52’

Οι δύο τερματοφύλακες σταμάτησαν πολλά σουτ με το σκορ να μην αλλάξει για αρκετά λεπτά, μέχρι το 57:53 όταν η Ντίας έκανε το 17-18. Η Κμίροβα ισοφάρισε στην επόμενη επίθεση για τον 18-18 στο 59:22 με την Ντίας ξανά να σημειώνει το γκολ της νίκης με φοβερή ατομική ενέργεια στο 59:52 για το τελικό 18-19!

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΠΑΟΚ MATECO 18-19

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-4, 3-7, 4-8, 7-9 (ημχ), 10-12, 12-14, 12-15, 15-17, 17-17, 18-19

ΟΦΝΙ (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου 2, Μανιά 1, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 7, Κρίνιτς 4, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 2, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 2, Μπόγιανιτς, Μυλωνά, Στουγιαννίδου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου 1, Βράνσιτς 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Σεβδίλη 3, Γκόμες 3, Ζενελι, Μποριζόφσκα 1, Νταμπέφσκα 1, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο Ντίας 3, Μπουράτο 5, Ζυγούρα, Γρκμπάβσεβιτς.

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Κόκκινη: 4’ Χατζηπαρασίδου (δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα:4-7, Πέναλτι: 4/4-4/7