Πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός, 21-21 κόντρα στην ΑΕΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:38 - 10.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:55 - 10.02.2024

Μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ (21-21) για τη 14η αγωνιστική της Handball premier. Παρέμεινε αήττητη η ομάδα του Πειραιά, που υπέστη την πρώτη της απώλεια βαθμού.

Πλησιαζει στην κατάληψη της πρώτης θέση της κανονικής περιόδου στη Handball premier ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά και η ΑΕΚ αλληλοεξουδετερώθηκαν (21-21) στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ωστόσο η νίκη της με 27-23 στον πρώτο γύρο τη φέρνει πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο αγώνας ήταν ένα ντέρμπι για γερά νεύρα από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο Ολυμπιακός έκανε το 21-20 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Μαντάλινιτς είπε την τελευταία κουβέντα της Ένωσης 11 δεύτερα πριν το τέλος. Αυτό ήταν το ντεμπούτο το Ζέλικο Μπάμπιτς στον πάγκο της ομάδας του Πειραιά.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι για το 4-2 στο έκτο λεπτό του αγώνα. Η Ένωση έφερε το ματς στα ίσα για το 5-5 του δέκατου λεπτού. Ο Καραμπουρνιώτης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς. Ο Μάλλιος ισοφάρισε για την ΑΕΚ όμως ο Παπαβασίλης έφερε την ομάδα του Πειραιά στο 7-6 προτού ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαδιονυσίου. Ο Παπαβασίλης έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 9-8 αλλά ένα μικρό σερί της ΑΕΚ έφερε την Ένωση μπροστά με 9-10 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 10-10 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δομπρή και προσπέρασε με 11-10 με τον Παπαβασίλη στην κόντρα. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 12-10 με τον Σάββα. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με Μαντάλινιτς και η Αραμπατζή.

Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με δύο γκολ δύο φορές (15-13, 17-15) αλλά η Ένωησ είχε απάντηση. Με γκολ του Σόκολιτς η ομάδα του Μπουζόν προσπέρασε με 17-18 αλλά ο Βίντα ισοφάρισε για την ομάδα του Πειραιά. Στην τελική ευθεία του αγώνα ο Δομπρής διαμόρφωσε το 20-18 αλλά ο Λιάπης ισοφάρισε πάλι για την Ένωση.

Το γκολ του Πασσιά έφερε τον Ολυμπιακό στο 21-20 στο τελευταίο λεπτό αλλά ο Μαντάλινιτς ισοφάρισε αμέσως για το 21-21 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Διομήδης Άργους είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στον Ζαφειράκη Νάουσας κερδίζοντας με 31-20 και έτσι έφτασε τους 15 πόντους, σε απόσταση αναπνοής από την 5η θέση.

Σπουδαία νίκη για τον Δούκα με 33-29 επί της Δράμας που τον κάνει φαβορί για την συμμετοχή στην 4αδα των πλέι οφ, ενώ κράτησε την 3η θέση με 20 πόντους. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη πλέον ξέφυγε στο +4 από τη Δράμα, ενώ έχει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε ο Αερωπός Έδεσσας που νίκησε 26-21 τον Πανελλήνιο και έφτασε τους 7 πόντους στην 10η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα ο Πανελλήνιος έμεινε στους 2 πόντους στην 12η θέση και ουσιαστικά εξανεμίστηκαν οι ελπίδες του για την παραμονή.

Πυλαία και Ιωνικός μοιράστηκαν τους βαθμούς στη Θεσσαλονίκη μετά το 26-26 σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι είχαν διαρκώς το προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι στο φινάλε έκαναν την αντεπίθεση τους και ισοφάρισαν.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 33-29

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 9-6, 11-8, 15-10, 17-13(ημχ.), 19-17, 23-19, 25-23, 28-26, 31-27, 33-29.

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Παγιάτης 2, Ζησιμάτος, Χατσατουριάν, Μπατής 6, Κολεζάκης, Παναγιώτου 9, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 5, Γερουλάνος 2, Γιάντσα, Χαριτωνίδης, Κοβάνης 8, Αραπακόπουλος, Ζιβούλοβιτς, Κολλύρης, Δικαιούλιας 1.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης 1, Πολύδωρος 5, Λατσάκου 4, Τοζακίδης, Τόσκας 11, Τουνγκελίδης, Καλαϊτζίδης, Καβάζης 1, Μανωλούδης 1, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 1, Σίνα 3.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 3-6 Πέναλτι: 2/4-1/3.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA 26-26

Tα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 4-7, 7-10, 10-13, 13-15 (ημχ), 15-18, 17-20, 19-21, 22-22, 24-24, 26-26

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μοϊσίλιεφ, Παλάσκας 1, Αντωνιάδης 4, Τζιάκης, Καραγκιοζόπουλος 5, Ντάνουλετ, Τσορτέκης 3, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 1, Μπίλιας, Αλεξανδρίδης 3, Τριανταφυλλίδης Δ. 3, Τριανταφυλλίδης Τ., Κυριακίδης 6, Θεολόγης, Τζέλη.

IΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκούλας 4, Τοκατζόγλου, Ταουσάνης, Αιβαλιώτης, Μελετάκος 6, Μπραουδάκης, Συγγαρης, Τρούλος 1, Χαντέλης 1, Βασιλειου Γ. 2, Τρούλος 3, Μπούτος 5, Δεληχρήστος 6, Ελοζιεουα, Λιόλιος, Μπαλάσκας 1.

Διαιτητές: Πατιός- Πήτας, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 3/3-1/1

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 31-20

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 8-5, 13-5, 14-6, 18-8 (ημχ)μ 21-12, 25-13, 26-14, 28-16, 30-17, 31-20

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας 3, Αναστασίου 4, Τσάκαλος 5, Τσέλιος 1, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης, Ασβεστάς 5, Χατζηκωνσταντίνου, Μπάγιος 5, Κωστακίδης, Μάνθος 2, Μπεκιάρης 1, Ορφανός 1, Νικολίνταης, Σαλέμ 2, Στεφανίτσης 2

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας 2, Τσαγκερας, Θεοδωρόπουλος 4, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Ροτζιος, Αθανασιάδης 6, Αποστολίδης 2, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσατσας 1, Λόλας 5.

Διαιτητές: Τόλιος- Φωκίτης, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/2-5/6