Σταθερά στην τετράδα ο ΠΑΟΚ, 27-24 τον ΓΑΣ Κιλκίς

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:21 - 10.02.2024 / Ανανεώθηκε: 18:23 - 10.02.2024

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 27-24 του ΓΑΣ Κιλκίς για τη 14η αγωνιστική της Handball premier.

Ο ΠΑΟΚ εδραιώνεται στην τετράδα του πρωταθλήματος της Handball premier. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 27-24 του ΓΑΣ Κιλκίς για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 19 βαθμούς και παραμένει στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κιλκίς έμεινε στους 4 βαθμούς και παραμένει στην ενδέκατη θέση.

Ντεμπούτο για την ομάδα του ΠΑΟΚ έκανε ο Λετονός Ράσανς. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να πατάει γκάζι μετά το 20ό λεπτό και προηγήθηκε 13-9 φτάνοντας στο 14-11 του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου το Κιλκίς μείωσε στο γκολ για το 17-16 αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι διαφορά με τον Νικολαΐδη και τον Τζωρτζίνη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 22-18 δέκα περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και διατήρησαν το προβάδισμά τους για το 27-24 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την ΑΕΚ την επόμενη αγωνιστική. Το Κιλκίς φιλοξενεί τη Δράμα.

Ο Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης στο Sportal Guest: «Ήταν όνειρό μου να παίξω με το 7 στον Ολυμπιακό»
SPORTAL ORIGINALS

11:01 - 09.02.2024

Ο Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης στο Sportal Guest. Ο διεθνής αθλητής χάντμπολ του Ολυμπιακού μίλησε για το ξεκίνημά του. το μέγεθος του Ολυμπιακού και τι θα άλλαζε αν του δινόταν η ευκαιρία να διοικήσει το άθλημα.

ΠΑΟΚ- ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 27-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 6-6, 8-8, 12-9, 14-11 (ημχ), 16-14, 17-16, 20-17, 22-18, 26-21, 27-24

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 4, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης 3, Παπάζογλου Θ. 2, Κουκμίσης Κ., Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 3, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 4, Μπάτζιος 4, Καλόμοιρος 2, Χατζίδης, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 3, Ταμπαγκέ.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης, Κυπραίος 6, Μήγγας 2, Σ. Φαχουρίδης, Α. Φαχουρίδης, Ελευθεριάδης 1, Γιαννακίδης, Βαφειάδης, Δημάκης 1, Σιγγιρίδης 1, Καρβουνίδης, Μποτσκάρεφ 11, Ταραμονλής, Μπέρεζνι 2.

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Κόκκινη: 49:27 Κ. Κουκμίσης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 4/5-1/1