Δύσκολη νίκη για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Αερωπό

Ολυμπιακός χάντμπολ / © intime

Sportal newsroom 15:41 - 21.01.2023 / Ανανεώθηκε: 16:33 - 21.01.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 23-22 του Αερωπού για τη 15η αγωνιστική της Handball premier.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Αερωπό Έδεσσας για τη 15η αγωνιστική της Handball premier. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 23-22 με γκολ του Δομπρή ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 28 βαθμούς. Ο Αερωπός είναι στην έκτη θέση με 12 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο. Μετά το 9-9, η ομάδα της Έδεσσας έχτισε σερί και προηγήθηκε με 9-14 φτάνοντας στο 11-6 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα πέντε τερμάτων (12-17) στα δύο πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού ισοφάρισαν σε 17-17 και τα τελευταία 20 λεπτά ο αγώνας έγινε ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-21 πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Αερωπός έφτασε στο 22-22 με τον Μποσκαρίεφ αλλά οι Πειραιώτες πέτυχαν το νικητήριο γκολ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δομπρή ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ο Τόμας Μπάουερ σε νεκρό χρόνο απέκρουσε πέναλτι του Κωστακίδη και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-3, 7-7, 9-10, 9-14, 11-16 (ημχ.), 15-17, 17-17, 19-18, 20-20, 21-21, 23-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιόκας 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Μπουρζέ 1, Βέμπερ 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης 2, Μπάουερ

Αερωπός Έδεσσας (Τούτσης): Κωστακίδης 5, Τσέλιος 1, Γιοβάνοβιτς, Μήγγας 3, Κράλλης 2, Σεμενσέκο, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 4, Μποκάρεφ 2, Γιαννούσης, Μπούλκιν 2, Γεωργαλής, Παπαγιάννης 3. Κόκκινες: 42:33 Σεμενσέκο (επικίνδυνο παιχνίδι), 45:30 Μπούλκιν (τρία δίλεπτα), 55:20 Κανδύλας (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 4/6-1/3