Εξαφάλισε την πρώτη θέση ο Ολυμπιακός, 33-26 τον Διομήδη Άργους

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 33-26 του Διομήδη Άργους σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 20ή αγωνιστική της Handball premier.

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Handball premier. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε 33-26 του Διομήδη Άργους σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 20ή αγωνιστική και έφτασε τους 39 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός, λίγες ημέρες μετά τη σπουδαία πρόκριση κόντρα στην Κρκα στο EHF European Cup, πήρε μία άνετη νίκη. Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς πήρε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα και συνέχισε το αήττητο που έχει στο πρωτάθλημα της Handball premier.

Μετά την ήττα του Διομήδη, ο ΠΑΟΚ είναι σίγουρα στην τετράδα, αφού ακόμα και να ηττηθεί από τον Ολυμπιακό σε περίπτωση νίκης του Διομήδη επί της Δράμας θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία, στην οποία μειονεκτεί η Δράμα που θα είναι πέμπτη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 4-1 με γκολ του Τζίμπουλα πέντε περίπου λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Τζηράς διαμόρφωσε το 7-4 στο 11ο λεπτό αλλά ο Διομήδης Άργους ισοφάρισε 7-7 λίγο αργότερα. Ο Τσιγαρίδας έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό και οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές γα το 11-8 στο 23ο λεπτό με τον Σλίσκοβιτς.

Ο Παπαβασίλης έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (13-9) στον Ολυμπιακό στο 26ο λεπτό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-10 αλλά ο Διομήδης μείωσε 15-11, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονου και προσπέρασε 16-11 με πολύ ωραίο γκολ του Μοντόρο στο 31ο λεπτό. Ο Σλίσκοβιτς έφερε τον Ολυμπιακό στο 20-14 και ο Πασσιάς διαμόρφωσε το 21-14 στο 39ο λεπτό. Η διαφορά έφτασε τα οκτώ τέρματα υπέρ του Ολυμπιακού (30-22) με τον Τζηρά και σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι άφησαν το πόδι από το γκάζι.

Για τον Ολυμπιακό έξι γκολ πέτυχε ο Σλίσκοβιτς. Ο Μπεκιάρης ξεχώρισε επιθετικά για τον Διομήδη πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 33-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-5, 8-8, 11-9, 15-11 (ημχ), 19-13, 21-15, 24-18, 27-21, 30-24, 33-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 5.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Κρητικός 5, Αναστασίου 1, Τσάκαλος 2, Τσέλιος 2, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 3, Ασβεστας 1, Μπάγιος 2, Κωστακίδης 2, Μανθος, Γκρισικασβίλι, Μπεκιάρης 4, Καρκαγκέλης, Νικολίνταης, Στεφανίτσης 3.

Διαιτητές: Ζήσης- Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 2/2-1/2