Ο Ολυμπιακός νίκησε την Κρκα και φουλάρει για τα ημιτελικά του EHF European Cup

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:09 - 23.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:48 - 23.03.2024

Τεράστια νίκη πήρε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 31-26 της Κρκα στον πρώτο προημιτελικό των δύο ομάδων για το EHF European Cup.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του EHF European Cup έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 31-26 της Κρκα στον πρώτο προημιτελικό των δύο ομάδων.

Ο Ολυμπιακός θα κληθεί να υπερασπιστεί αυτό το αποτέλεσμα στη ρεβάνς που θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου. Κορυφαίος σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο Σάββας Σάββας με οκτώ τέρματα.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε τα ηνία του αγώνα με το ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 3-2 με τον Βίντα αλλά η ομάδα της Σλοβενίας προσπέρασε με 3-5 με τον Χόρβατ στο 8ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε απάντησε για το 5-5 με τον Κάβτσιτς και τον Μοντόρο με συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα.

Η Κρκα προηγήθηκε πάλι για το 5-6 με τον Στανόγεβιτς, αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Μπάμπιτς πάτησε γκάζι για το 10-6 με τον Τζίμπουλα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 10-8 με τον Στανόγεβιτς και τον Μαϊστόροβιτς, αλλά ο Μιχαηλίδη έφερε και πάλι τη διαφορά στα τρία τέρματα για το 11-8 του 19ου λεπτού.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-9 με γκολ του Σάββα και του Μοντόρο, αλλά οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά (13-11) με δύο γκολ του Μαϊστόροβιτς. Με τέρμα του Σάββα και του Παπαβασίλη η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 15-11 και η Κρκα μείωσε 16-13 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Βούκιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι πολύ καλός επιθετικά. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 22-16 με τον Πασσιά και στη συνέχεια ο Μαϊστόροβιτς τελείωσε το σερί της για το 22-17 του 46ου λεπτού.

Με γκολ του Σλίσκοβιτς η ομάδα του Μπάμπιτς προηγήθηκε με επτά γκολ για το 24-17 αλλά η Κρκα είχε αντίδραση και μείωσε 25-22 με τον Στανόγεβιτς. Ο Ολυμπιακός έφτασε πάλι στο +6 για το 29-23 με τον Πασσιά και τον Σάββα αλλά οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά για το 29-25 και 30-26 με τον Μούχιτς. Ο Τζίμπουλας διαμόρφωσε το 31-26 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΜΡΚ ΚΡΚΑ 31-26

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 10-6, 11-9, 13-11, 16-13 (ημχ), 17-14, 19-16, 21-16, 25-19, 28-23, 31-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 5, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 4, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 7.

ΚΡΚΑ (Σκόκο): Ράουχ, Μπραντέσκο, Άβσετς, Μαιστόροβιτς 9, Μούχιτς 2, Λ. Ράσο, Βούκιτς 3, Στανόγεβιτς 6, Ν. Ράσο 1, Ζάιτς, Νίκολιτς 1, Λάβριτς 1, Κούκμαν 1, Μάτκο, Μπλάζεβιτς, Χόρβατ 2.

Διαιτητές: Χέμα- Ζάγια (Κόσσοβο), Παρατηρητής: Κάρλουμπικ (Σλοβακία), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 1/3-5/6