Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός, 17-5 τον Παναθηναϊκό

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός πόλο

Πηνελόπη Παπαδήμου 15:34 - 08.04.2023 / Ανανεώθηκε: 15:58 - 08.04.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 17-5 του Παναθηναϊκού και έκανε το 1-0 στην πρώτη φάση των πλέι οφ της Α1 πόλο ανδρών.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 17-5 και έκανε το 1-0 στην πρώτη φάση των πλέι οφ της Α1 πόλο ανδρών.

Οι Πειραιώτες, που την Τετάρτη «σφράγισαν» το εισιτήριο για το Final-8 του Champions League, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα. Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τη Μεγάλη Δευτέρα. Η ομάδα που θα προκριθεί από αυτό το ζευγάρι θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά είτε τον Πανιώνιο είτε το Περιστέρι

Οι Πειραιώτες έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 4-0 με τον Σγουρίδη να δίνει τέλος στο σερί τους. Το τριφύλλι μείωσε ακόμη περισσότερο, σε 4-2 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη (ήταν τιμωρημένος και δεν κάθισε στον πάγκο) μείωσε σε 4-3 στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου με τον Άντσιτς. Ο Ολυμπιακός έφερε τη διαφορά στα δύο τέρματα (5-3) με τον Δήμου, έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Ο Φουντούλης διαμόρφωσε το 6-3 για την ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς με τη διαφορά να φτάνει στα τέσσερα τέρματα (7-3) με τον Βάμος.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 7-4 με ωραίο γυριστό του Χατζηγούλα αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-4, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη περίοδος. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 11-4 στην τρίτη περίοδο μετά από ωραίο τελείωμα του Δήμου σε πάσα (πίσω από το κεφάλι) του Αλέξανδρου Παπαναστασίου. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ μετά από σχεδόν δέκα λεπτά με τον Ολυμπιακό να μην δέχεται γκολ στη συνέχεια και να παίρνει μία πολύ άνετη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 6-2, 2-1, 5-0

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 2, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Κολόμβος, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιαντζίρης

Παναθηναϊκός (Αθανάσιος Ηρειώτης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Γ. Σιαμάς, Δευτεραίος, Τόττης 1, Άντσιτς 1, Σγουρίδης 2, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης, Π. Σιάμας, Αλβέρτης, Κρατημένος, Χ. Σιάμας, Ζερβουδάκης