Υπερασπίστηκε την έδρα του ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παναθηναϊκό και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:37 - 13.04.2024 / Ανανεώθηκε: 14:40 - 17.04.2024

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Volleyleague γυναικών.

Τι ματς ήταν αυτό! Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volleyleague γυναικών. Οι δύο ομάδες δικαιολόγησαν απόλυτα την παρουσία τους στους τελικούς σε έναν αγώνα που τα είχε όλα και ολοκληρώθηκε μετά από 2,5 και πλέον ώρες.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την έδρα του με δραματικό τρόπο. Τίποτα δεν προϊδέαζε γι' αυτήν την εξέλιξη από τη στιγμή που η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-9 και έδειχνε να έχει το μομέντουμ. Ο Παναθηναϊκός, που παρατάχθηκε χωρίς την Πένυ Ρόγκα που αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας και την Γκρόθες, θα κυνηγήσει την ισοφάριση στον δεύτερο τελικό την Τετάρτη στο κλειστό του Μετς.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Μικαέλα Μλεΐνκοβα με 20 πόντους και το εξαιρετικό 48% στην επίθεση. Η Τσέχα ακραία κάλυψε και την κακή εμφάνιση της Κούμπουρα που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους αλλά μόλις 26% αποτελεσματικότητα. Σπουδαία δουλειά έκανε και η Νίζετιχ, που έκλεισε τον αγώνα με δικό της άσο. Το εντυπωσιακό για τον Ολυμπιακό είναι ότι η πασαδόρος Τζούλια Καράρο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους,

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη, είχε πρώτη σκόρερ την Άτκινσον με 22 πόντους και 37% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Στους 18 σταμάτησε η Καρκάσες, που έκανε όμως σημαντικά λάθη σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. Από το τριφύλλι απουσίασε μία δεύτερη απειλή από τα άκρα αφού η Γενιτσαρίδη ολοκλήρωσε τον αγώνα με δύο πόντους.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε με τις Καράρο στην πάσα, Κούμπουρα στη διαγώνιο, Νίζετιχ - Μλεΐνκοβα στα άκρα, Λαμπρούση - Φαριόλ στο κέντρο και λίμπερο την Αρτακιανού. Ο Ντράγκαν Νέσιτς επέλεξε τις Παπαφωτίου στην πάσα, Άτκινσον στη διαγώνιο, Καρκάσες - Γενιτσαρίδη στα άκρα, Σαμαντάν - Χατζηευστρατιάδου στο κέντρο και λίμπερο την Μπελιά.

Με τα σερβίς της Μλεΐνκοβα ο Ολυμπιακός έχτισε σερί στο πρώτο σετ και έφτασε στο 8-4 με άσο της Τσέχας ακραίας. Η ομάδα του Πειραιά διατήρησε υψηλό προβάδισμα μέχρι το 11-8. Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός με όπλο το σερβίς προσπέρασε 14-15 με επίθεση της Καρκάσες.

Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι έφτασε στο 16-15 με μπλοκ της Νίζετιχ αλλά οι φιλοξενούμενες έφεραν την κατάσταση υπέρ τους για το 16-17 με τη Χατζηευστρατιάδου. Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων (19-17) όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε. Στην τελική ευθεία του σετ, η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 22-19 με την Κούμπουρα και έφτασε σε συνθήκες σετ μπολ (24-20) με μπλοκ της Λαμπρούση. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με άσο της Νίζετιχ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-4 μετά από άστοχη επίθεση της Σαμαντάν αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με άσο της Άτκινσον. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 12-9 μετά από δύο διαδοχικές κακές επιθέσεις της Καρκάσες.

Οι φιλοξενούμενες με τη Σαμαντάν στη γραμμή του σερβίς προσπέρασαν με 12-13 με πέρασμα της Άτκινσον. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-16 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου, όμως η ομάδα του Πειραιά έδειξε αντίδραση για το 17-18 με τη Φαριόλ. Το τριφύλλι προσπέρασε με 20-23 μετά από κακή επίθεση της Νίζετιχ αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο για το 22-23 με μπλοκ της Καράρο. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ με 22-25 με την Άτκινσον.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός έκανε «πάρτι». Βρίσκοντας 2-3 καλά σερί, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι προηγήθηκε 21-8 αφού ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τεράστια προβλήματα στην υποδοχή και την ανάπτυξη του παιχνιδιού του. Οι γηπεδούχες έκλεισαν το σετ με 25-9(!) με δύο διαδοχικούς άσους της Καράρο και επίθεση της Μλεΐνκοβα.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση μετά την κάκιστη εμφάνιση στο προηγούμενο. Το τριφύλλι ανέβασε την απόδοσή του στο κομμάτι μπλοκ - άμυνα και προσπέρασε με 12-16 μετά από άστοχη επίθεση της Μλεΐνκοβα. Η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους για το 14-19 μετά από άστοχη επίθεση της Κούμπουρα σε μία φάση που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες του Ολυμπιακού αφού στο ριπλέι φάνηκε η μπάλα να ακουμπάει την τελική γραμμή.

Χαμός με Τζέκο: Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού έκαναν «ντου» με αρνητικές κριτικές στο εστιατόριο του παίκτη της Φενέρμπαχτσε
CONFERENCE LEAGUE

20:01 - 13.04.2024

Η προκλητική συμπεριφορά του Έντιν Τζέκο δεν έμεινε αναπάντητη από τους φίλους του Ολυμπιακού, οι οποίοι τα έβαλαν με το... εστιατόριο του ποδοσφαιριστή.

Με επίθεση της διαγώνιας της ομάδας του Πειραιά, οι γηπεδούχες μείωσαν 17-19 αλλά η διαφορά επανήλθε στους τέσσερις πόντους. Με μπλοκ της Καράρο, ο Ολυμπιακός μείωσε στους δύο για το 20-22 και το τέταρτο σετ ολοκληρώθηκε με 21-25 με μπλοκ της Σαμαντάν.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-2 με επίθεση της Νίζετιχ και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (7-3) με επίθεση της Κούμπουρα. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έφτασε στο 12-9 με μπλοκ άουτ της Μλεΐνκοβα αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 13-13 με την Άτκινσον.

Το πέμπτο σετ έγινε θρίλερ αφού οι δύο ομάδες κυνήγησαν μέχρι τέλους τη νίκη. Ο Ολυμπιακός έχασε συνολικά τρία ματς μπολ μέχρι να τελειώσει το τάι μπρέικ με 18-16 και άσο της Νίζετιχ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αβραμίδης, Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Τσάλεντζ ρέφερι: Φραγκάκης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Γεώργας, Γραμματεία: Μπίτσικα.