Του αρέσουν τα δύσκολα: Ο Ολυμπιακός λύγισε τον Παναθηναϊκό και αναδείχθηκε πρωταθλητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:32 - 22.04.2024 / Ανανεώθηκε: 21:45 - 22.04.2024

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό, το τριφύλλι έδειξε αντίδραση, αλλά η ομάδα του Πειραιά πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ (3-2) στο κλειστό του Ρέντη κατακτώντας το πρωτάθλημα της Volley League

Ο Ολυμπιακός κατάκτησε το πρωτάθλημα της Volley League. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού μετά από έναν δραματικό τελικό και έφτασε τα 32 πρωταθλήματα. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι προηγήθηκε 2-0 σετ και όλα έδειχναν μία άνετη επικράτηση.

Ωστόσο, ο τραυματισμός του Τζούριτς στο δεύτερο σετ και η είσοδος του Πετρέα και του Φράγκου από πλευράς Παναθηναϊκού ανέτρεψαν τα δεδομένα. Το τριφύλλι ισοφάρισε 2-2 σετ τον Ολυμπιακό αλλά στο τάι μπρέικ η ψυχραιμία των παικτών του Ολυμπιακού έγειραν την πλάστιγκα υπέρ του. Αξίζει να αναφέρουμε ότι λίγο πριν το φινάλε του τέταρτου σετ, ο τελικός διακόπηκε για δέκα περίπου λεπτά αφού εκτοξεύθηκε αντικείμενο στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Θυμίζουμε ότι το τριφύλλι επικράτησε 3-2 σετ στο Μετς και οδήγησε τη σειρά των τελικών σε τέταρτο ματς στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην κατάκτηση του νταμπλ δείχνοντας την κυριαρχία του στην Ελλάδα. Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε το Κύπελλο στον τελικό με αντίπαλο τον Μίλωνα (3-2) στη διοργάνωση της Λάρισας.

Σε σχέση με τους υπόλοιπους τελικούς, ο Άλεν Παγένκ πήρε τη θέση του Γκουσταβάο. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Τράβιτσα στην πάσα, Στερν στη διαγώνιο, Κουμεντάκη - Ιντάλγκο στα άκρα, Παγένκ - Τζούριτς στο κέντρο και λίμπερο τον Τζιάβρα. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Κασαμπαλή στην πάσα, Ερνάντεζ στη διαγώνιο, Κόβαρ - Πρωτοψάλτη στα άκρα, Ρανγκέλ - Βουλκίδη στο κέντρο και λίμπερο τον Ζήση.

Το τριφύλλι προσπέρασε 2-4 με μπλοκ του Πρωτοψάλτη στον Στερν αλλά οι γηπεδούχοι επανήλθαν και προσπέρασαν 7-6 με επίθεση του Κουμεντάκη. Ο Ολυμπιακός έφτασε το 12-9 με μπλοκ άουτ του Στερν και έχοντας καλή ανάπτυξη η διαφορά πήγε στους τέσσερις πόντους (14-10) με δύο διαδοχικές επιθέσεις του Ιντάλγκο.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε 14-12 με άσο του Ερνάντεζ, αλλά οι Πειραιώτες προσπέρασαν πάλι με τέσσερις πόντους (17-13) μετά από άστοχη επίθεση του Πρωτοψάλτη. Ένας άσος του Πετρέα έφερε την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο 17-15 αλλά ο Ολυμπιακός είχε απάντηση για το 20-15 με μπλοκ του Κουμεντάκη και επίθεση του Τζούριτς. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να κυριαρχεί και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17 μετά από άστοχο σερβίς του Μάρκου.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προσπέρασε 6-3 με δύο διαδοχικούς πόντους του Στερν. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο double score (8-4) με τον Τζούριτς, όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε 9-7 μετά από λάθος του Τράβιτσα. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι κυριαρχούσε σε όλους τους τομείς και έφτασε στο 14-8 με πλασέ του Στερν.

Η διαφορά έφτασε τους επτά πόντους (17-10) με μπλοκ άουτ του Στερν και στη συνέχεια τους εννέα (20-11) με πλασέ του Κουμεντάκη. Ο Παναθηναϊκός τα έπαιξε όλα για όλα ξεκίνησε να πιέζει από τη γραμμή του σερβίς και μείωσε 23-17 και 24-19, όμως ο Στερν έδωσε το δεύτερο σετ στον Ολυμπιακό.

Στο τρίτο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-7 μετά από μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο αρκετές φορές, αλλά ο Ανδρέας Φράγκος και ο Γιώργος Πετρέας που μπήκαν αντί του Γίρι Κόβαρ και του Λούκας Ρανγκέλ έδωσαν νέα πνοή στο τριφύλλι. Αυτό, σε συνδυασμό με την απουσία του Τζούριτς που τραυματίστηκε στο δεύτερο σετ, έφεραν τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος για το 11-16 με μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη. Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση μείωσε στους δύο πόντους (16-18) αλλά η αντεπίθεσή του δεν είχε συνέχεια. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατέκτησε το τρίτο σετ με 20-25 μετά από χαμένο σερβίς του Κομητούδη.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-1 στο τέταρτο σετ με τον Ιντάλγκο. Ο Παναθηναϊκός δεν κατέθεσε τα όπλα και ισοφάρισε 6-6 με άσο του Πετρέα. Το σερί του τριφυλλιού, με τον Έλληνα κεντρικό στο σερβίς συνεχίστηκε για το 6-8 μετά από χαμένη επίθεση του Στερν. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 8-8, όμως η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε και πάλι για το 12-15 μετά από λάθος του Τράβιτσα.

Τα σερβίς του Στερν (δύο άσοι) έφεραν την ανατροπή για τον Ολυμπιακό που έφτασε στο 16-15 με επίθεση του Ιντάλγκο. Ένας άσος του Πετρέα έφερε τον Παναθηναϊκό 16-17 και στη συνέχεια ο Κουμεντάκης με μπλοκ έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι για το 19-18. Σε εκείνο το σημείο ο τελικός διακόπηκε για δέκα περίπου λεπτά αφού έπεσε αντικείμενο στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Η τελική ευθεία του σετ ανήκε στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που έκανε το 21-25 με τον Ερνάντεζ και οδήγησε τον τέταρτο τελικό στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, με τον Ιντάλγκο στη γραμμή του σερβίς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 6-1 με επίθεση του Στερν. Ο Παναθηναϊκός, όμως, είχε και πάλι αντίδραση για το 9-11 με άσο του Πετρέα και άουτ επίθεση του Πετρέα. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι έφερε και πάλι την κατάσταση υπέρ του για το 12-10 με μπλοκ του Στερν. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν είχε αντίδραση και το τάι μπρέικ ολοκληρώθηκε στο 15-12 με άσο του Ιντάλγκο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου. Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργουλέας Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας. Επόπτες: Παπαθανασίου, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.