Ο Ολυμπιακός 4-3 τον Παναθηναϊκό, πήρε και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία της κορυφής

© Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης

Sportal newsroom 16:31 - 27.01.2024 / Ανανεώθηκε: 07:52 - 28.01.2024

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Α1 κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-3 στον συναρπαστικό ματς κορυφής με τον Παναθηναϊκό για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών και απέκτησε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο. Η ομάδα του Πειραιά πήρε …ρεβάνς με το ίδιο σκορ, που είχε χάσει στον 1ο γύρο και στην ισοβαθμία υπερτερεί λόγω σετ.

Η αναμέτρηση ήταν για γερά νεύρα και έγινε μπροστά σε περίπου 100 φιλάθλους. Το μεγάλο ντέρμπι κράτησε 3,5 ώρες και πρόσφερε πλούσιο θέαμα, δύναμη, πάθος και αγωνία μέχρι το φινάλε. Πέντε αγωνιστικές πριν από το τέλος ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός είναι μαζί στην 1η θέση με 17 βαθμούς, οι Πειραιώτες είναι 31-29 στα σετ των δύο αγώνων, ωστόσο τα μεταξύ τους αποτελέσματα δεν σχετίζονται με τα πλέι οφ κι απλά υπολογίζεται η βαθμολογική θέση (ο 1ος της κανονικής διάρκειας θα συναντήσει τον 4ο και ο 2ος τον 3ο).

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το Σαββατοκύριακο αυτό συνιστούσε τη μεγάλη επιστροφή του Παναγιώτη Γκιώνη στην κορυφαία κατηγορία. Ο Έλληνας αμυντικός, με μεγάλη καριέρα στο εξωτερικό ενίσχυσε τον Παναθηναϊκό και αγωνίστηκε στην Α1 ανδρών μετά από 23 χρόνια.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 4-3:

Γιάννης Σγουρόπουλος-Παναγιώτης Γκιώνης 1-3 (11-7, 6-11, 8-11, 9-11)

Γιώργος Σταματούρος-Κωνσταντίνος Αγγελάκης 3-0 (11-7, 11-8, 11-1)

Τάσος Ρηνιώτης-Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος 1-3 (9-11, 11-6, 4-11, 1-11)

Σγουρόπουλος-Αγγελάκης 3-0 (11-6, 11-7, 11-7)

Ρηνιώτης-Γκιώνης 2-3 (11-6, 6-11, 7-11, 11-4, 9-11)

Σταματούρος-Κωνσταντινόπουλος 3-2 (3-11, 12-10, 11-6, 9-11, 11-3)

Σγουρόπουλος/Σταματούρος-Γκιώνης/Κωνσταντινόπουλος 3-1 (11-4, 12-14, 11-5, 11-9)

Αναμετρήσεις ανάμεσα στα ιστορικά και κορυφαία αθλητικά σωματεία του Ολυμπιακού, του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ περιλάμβαναν η 9η και η 10η αγωνιστική και στην Α1 γυναικών, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Απλά εκεί τα αγωνιστικά δεδομένα είναι διαφορετικά και ο Ολυμπιακός έδειξε ξανά την υπεροχή του. Αρχικά επιβλήθηκε της 2ης ΑΕΚ με 4-1, αργότερα νίκησε με το ίδιο σκορ και τον 3ο Παναθηναϊκό και προχωρά ακάθεκτος προς τη μαθηματική εξασφάλιση της πρωτιάς στην κανονική διάρκεια. Στην τριάδα της είχε σήμερα τη Σουηδέζα Λι Φεν και την Πεσότσκα από τις ξένες, ενώ αγωνίστηκε για δεύτερο σερί Σαββατοκύριακο η Χριστοφοράκη, που ζει και εργάζεται ως προπονήτρια στη Σουηδία. Η Χριστοφοράκη υπέστη τις επί μέρους ήττες.

Βαθμολογική σημασία για τις θέσεις 1-4 παρουσίαζε ο αγώνας της ΑΕΚ με το Πέρα. Ενισχυμένη και με τις δύο ξένες αθλήτριές της η Ένωση είχε τον πρώτο λόγο και το επιβεβαίωσε με σκορ 4-1. Τη μοναδική νίκη για το σωματείο του Παλαιού Φαλήρου σημείωσε η Τσεκούρα με 3-0 σετ εναντίον της Γερασιμάτου. Το Πέρα έχασε και από τον Παναθηναϊκό, όχι εύκολα πάντως, καθώς η Τόλιου ξεπέρασε με 3-2 σετ την Κνέζεβιτς (αργότερα η Σέρβα έκαμψε στα πέντε σετ τη Σλοβένα Τοφάντ) και η Παρίδη στο τέλος με το ίδιο σκορ την Τσεκούρα.

Σημειώνουμε ότι μόνο οι ομάδες της πρώτης 4άδας είχαν δράση καθώς έχουν αναβληθεί οι αγώνες, που επρόκειτο να γίνουν στην Καβάλα με τον τοπικό ΑΣΕΑ, τον ΓΑΟ Πειραιά, τις Σάρισες Φλώρινας και τη ΧΑΝ Θεσσαλονίκης (η τελευταία θυμίζουμε είχε τη Βουλγάρα αθλήτρια Τσβετελίνα Γκεοργκίεβα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 21, στα Σκόπια). Επίσης, κάμερες του καναλιού gre 78 βρέθηκαν και στο ΣΕΦ για να βιντεοσκοπήσουν όλα τα παιχνίδια της Α1 γυναικών.