Ο ΠΑΟΚ «μπλόκαρε» τον Ολυμπιακό στο Ρέντη και κατέκτησε το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας του

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:22 - 24.01.2024 / Ανανεώθηκε: 20:06 - 24.01.2024

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-2 σετ τον Ολυμπιακό στο Ρέντη και κατέκτησε το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας του στο βόλεϊ ανδρών.

Ήταν ένας εκπληκτικός τελικός. Ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ τα έδωσαν όλα στο κλειστό του Ρέντη για την κατάκτηση του Σούπερ Καπ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-2 σετ και πανηγύρισε την πρώτη της κούπα στην ιστορία του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-2 και ο Ολυμπιακός οδήγησε τον τελικό στο τάι μπρέικ. Εκεί, το «τείχος» που ύψωσαν οι παίκτες της ομάδας της Θεσσαλονίκης έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της. Μεγάλη δουλειά έκανε ο Τρούχτσεφ στην υποδοχή.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε 0-3 με άσο του Λινάρδου αλλά οι Πειραιώτες βρήκαν αντίδραση με τα σερβίς του Τράβιτσα. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι προσπέρασε με 5-4 με άσο του Ιταλού πασαδόρου. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με δύο πόντους (10-8) μετά από λάθος επίθεση του Φαν Γκάρντενερ.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε πάλι 10-10 και από εκείνο το σημείο, η ομάδα του Πειραιά προσπερνούσε με έναν πόντο και οι φιλοξενούμενοι ισοφάριζαν διαρκώς. Μετά από μία παράβαση του ΠΑΟΚ στο φιλέ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 18-16 αλλά οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν ξανά. Οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές στο σετ μπολ (24-23, 25-24) αλλά η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι ισοφάρισε 25-25 με τον Τρούχτσεφ και έφτασε στο σετ μπολ (25-26) με μπλοκ του Σαμοϊλένκο. Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο σετ με επίθεση του Ντεν Ντρις.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός έκανε το 3-1 με τον Κουμεντάκη. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και προσπέρασε 7-8 με τον Τρούχτσεφ. Οι Πειραιώτες πήραν και πάλι ηνία του σετ πολύ γρήγορα και προηγήθηκε με δύο πόντους για το 11-9 με τον Παγένκ.

Η διαφορά έφτασε τους τρεις πόντους (17-14) μετά από άστοχη επίθεση του Ντεν Ντρις. Με πέρασμα του Τράβιτσα, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 19-15 και η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (21-16) μετά από επίθεση του Κουμεντάκη. Στο φινάλε του σετ, ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο και έφτασε στο 25-21 μετά από χαμένο σερβίς του ΠΑΟΚ.

Με άσο του Τρούχτσεφ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 5-8 αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Στερν. Ο Σλοβένος διαγώνιος ήταν εκεί όταν ο ΠΑΟΚ προσπέρασε και πάλι με τρεις πόντους (8-11) για το 12-12. Με άσο του Λινάρδου και κακή επίθεση του Κουμεντάκη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 12-15 αλλά ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά δεν είχε απάντηση και οι φιλοξενούμενοι πήραν το τρίτο σετ.

Η ομάδα του Πειραιά είχε το πάνω χέρι σε όλο το τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε πολύ γρήγορα με τρεις πόντους (8-5) με όπλο κυρίως το μπλοκ και ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους και οι Πειραιώτες κατέκτησαν με άνεση το τέταρτο σετ.

Στο πέμπτο σετ, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 3-3 το αρχικό προβάδισμα (3-1) του Ολυμπιακού. Με δύο διαδοχικά μπλοκ του Σαμοϊλένκο η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 4-6 και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Με μπλοκ του Γαλιώτου και του Λινάρδου, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 6-10 και στη συνέχεια με 10-14. Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση, μείωσε 12-14 αλλά δεν κατάφερε την τεράστια ανατροπή.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης, Διαιτητής τσάλεντζ: Βουδούρης, Επόπτες: Παπαθανασίου, Βαρατάσης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 25-27

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-21

3ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 20-25

4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-18

5ο σετ: 4-5, 6-10, 8-12, 12-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 66 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς) και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις (44% αποτελεσματικότητα), 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 2-3 (25-17, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15) σε 126'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Παγένκ 13 (10/18 επ., 3 μπλοκ), Στερν 26 (24/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/28 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. - 47% άριστες), Τράβιτσα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (15/30 επ., 53% υπ. - 32% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 50% υπ. - 42% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 31% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 18 (14/32 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 21% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 20 (20/37 επ.), Λινάρδος 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 11 (5/12 επ., 6 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. - 38% άριστες), Γάτσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης.

• 3-1 μπροστά ο Ολυμπιακός με επίθεση του Κουμεντάκη

Πολύ ωραίο το πρώτο σετ, με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Στο κρίσιμο σημείο, το μπλοκ του Σαμοϊλένκο έφερε τον ΠΑΟΚ σε συνθήκες σετ μπολ για πρώτη φορά και στη συνέχεια ο Ντεν Ντρις καθάρισε το σετ

• Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σερβίς του αγώνα
  • Οι Γαλιώτος, Κωνσταντινίδης ήταν συμπαίκτες με τον Δημήτρη Τζούριτς το 2022 όταν ο Φοίνικας Σύρου, με προπονητή τον Γιόσκο Μιλένκοσκι κέρδισε με 3-0 στο Σούπερ Καπ στη Ρόδο τον Ολυμπιακό, ενώ ο Μενέλαος Κοκκινάκης ήταν συμπαίκτης με τον Τζούριτς στην ομάδα του Ολυμπιακού που είχε κατακτήσει το Σούπερ Καπ στην Σαντορίνη επικρατώντας με 3-1 του Παναθηναϊκού.
  • Οι ασπρόμαυροι σ’ αυτήν την 3η φετινή τους κόντρα με τον Ολυμπιακό θα παραταχθούν με τρίτο διαφορετικό ρόστερ… Στο ματς του πρώτου γύρου είχαμε τη μοναδική συμμετοχή του Τόμας Ρουσό στη Volley League (κατόπιν ο Βέλγος αποχώρησε λόγω τραυματισμού), στον αγώνα του Β’ γύρου έπαιξε ο Άξελ Τρούτχσεφ, ενώ τώρα στο Σούπερ Καπ θα αντιμετωπίσουν για πρώτη φορά τους ερυθρόλευκους με τη φανέλα του ΠΑΟΚ οι Μάρκος Γαλιώτος, Αλεξέι Σαμουϊλένκο.
  • Οι ερυθρόλευκοι έχουν το πλεονέκτημα της έδρας (προέκυψε μετά από κλήρωση), αλλά και την παράδοση με το μέρος τους καθώς πέραν των δύο νικών που έχουν πανηγυρίσει επί του Δικεφάλου στην κανονική περίοδο της Volley League (3-0 στο Ρέντη και 3-1 στο PAOK Sports Arena) παραμένουν αήττητοι στις εντός έδρας αναμετρήσεις τους με τους ασπρόμαυρους από τις 7 Νοεμβρίου 2021 (όταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε επικρατήσει με 3-2 για το Λιγκ Καπ).
  • Οι δύο ομάδες τα τελευταία χρόνια έχουν βρεθεί αντίπαλες σε τελικούς πρωταθλήματος, Κυπέλλου και Λιγκ Καπ, αλλά για πρώτη φορά θα κοντραριστούν για το Σούπερ Καπ με τον Ολυμπιακό να αναζητεί τον τρίτο του τίτλο στον θεσμό και τον ΠΑΟΚ τον παρθενικό του.