Ολυμπιακή ανατροπή κόντρα στον ΠΑΟΚ και προβάδισμα τίτλου

Ολυμπιακός βόλεϊ

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:14 - 25.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:46 - 25.04.2023

Τι κι αν έχανε με 2-0 σετ από τον ΠΑΟΚ! Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση, επιβλήθηκε με 3-2 σετ στον τρίτο τελικό της Volley League και πηγαίνει στην Πυλαία για νίκη - τίτλο.

Ήταν ένα ματς - διαφήμιση. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ, πήρε προβάδισμα (2-1) στη σειρά των τελικών της Volley League και πηγαίνει στη Θεσσαλονίκη για νίκη - τίτλο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 2-0 σετ, με τον Ντεν Ντρις να κάνει εξαιρετική εμφάνιση. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους στην υποδοχή και με τον Παπαγγελόπουλο να εξελίσσεται σε x-factor έφτασαν στη σπουδαία νίκη. Τέσσερις παίκτες της ομάδας του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Θυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ στον πρώτο τελικό. Ο ΠΑΟΚ κράτησε την έδρα του στον δεύτερο τελικό μεταξύ των δύο ομάδων.

Ο επόμενος τελικός των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 28 Απριλίου στις 19:15. Αν ο Ολυμπιακός πάρει τη νίκη, τότε κατακτά το φετινό πρωτάθλημα. Αν ο ΠΑΟΚ κρατήσει την έδρα του, τότε οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές του σε πέμπτο ματς που θα γίνει στο κλειστό του Ρέντη την Τρίτη 2 Μαΐου.

Με άσο του Ντεν Ντρις ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 2-4 στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Ιντάλγκο με δικό του άσο να φέρνει το πρώτο σετ σε ισορροπία. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 9-13 μετά από λάθος επίθεση του Κουμεντάκη. Ο Ολυμπιακός μείωνε διαρκώς αλλά ο ΠΑΟΚ έβρισκε τις λύσεις, κυρίως με το μπλοκ, και διατηρούσε το προβάδισμά του.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) με τον Ράπτη. Οι Πειραιώτες, όμως, δεν κατέθεσαν τα όπλα, ισοφάρισαν σε 24-24 με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει νέο σετ μπολ για τον Βουλκίδη. Ο Ολυμπιακός, με άσο του Κουμεντάκη, έφτασε σε συνθήκες σετ μπολ για το 26-25. Σε εκείνο το σημείο το ματς διακόπηκε για δέκα περίπου λεπτά. Ο πάγκο του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για αντεθνικά συνθήματα, αποβλήθηκε ο τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Αχιλλέας Τζήκας και ακολούθησε νέα ένταση κατά την αποχώρηση του ανθρώπου του ΠΑΟΚ. Το φινάλε του σετ εξελίχθηκε σε μαραθώνιο με διαδοχικά χαμένα σετ μπολ για τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 32-33 με πέρασμα του Ουόλς - σε μία φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού - και τελείωσε το σετ με επίθεση του Ντεν Ντρις.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο δεύτερο σετ με το πόδι το γκάζι και προσπέρασε με 2-6 με άσο του Ντεν Ντρις. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και προσπέρασε με 9-8 με πρώτο χρόνο του Παγένκ. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 18-17 με τον Ιντάλγκο αλλά ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση με τον Γιόρνα στη γραμμή των 9 μέτρων. Με τον Ολλανδό ακραίο να δημιουργεί μεγάλο θέμα στην «ερυθρόλευκη» υποδοχή και το μπλοκ της ομάδας της Θεσσαλονίκης να λειτουργεί εξαιρετικά, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 18-23 και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 20-25 μετά από χαμένο σερβίς του Στερν.

Ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια αντίδρασης στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με άσο του Παγένκ η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 8-5 με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν πολλά λάθη. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με πέντε πόντους (13-8) με μπλοκ του Κουμεντάκη με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο 13-10 με τον Ντεν Ντρις.

Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 15-11 με πρώτο χρόνο του Παγένκ με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να βρουν αντίδραση με τον Ράπτη. Με μπλοκ του Σκρένταου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 23-20 με τον Ολυμπιακό να κατακτά το τρίτο σετ με 25-21 μετά από επίθεση του Ιντάλγκο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο τέταρτο σετ και προσπέρασε με 9-3 με μπλοκ άουτ του Τράβιτσα. Η ομάδα του Πειραιά διατηρούσε ένα καλό προβάδισμα μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση και μείωσε σε 23-21 με δύο σερί άσους του Ράπτη. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο τριπλό σετ μπολ (24-21) με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο και κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-21 με επίθεση του Στερν.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-0 με τον Κουμεντάκη. Ο ΠΑΟΚ βρήκε αντίδραση και μείωσε στον πόντο. Με άσο του Ιντάλγκο οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 13-9 με την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να φτάνει στο 15-11 και τη νίκη με επίθεση του Κουμεντάκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Φραγκάκης, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης. Διαιτητής Challenge: Βουδούρης. Επόπτες: Αρβανίτης, Τόλιος. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.