Αντίδραση ΠΑΟΚ, κράτησε την έδρα του και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών με τον Ολυμπιακό

ΠΑΟΚ βόλεϊ ανδρών

Πηνελόπη Παπαδήμου 00:07 - 23.04.2023 / Ανανεώθηκε: 02:02 - 23.04.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Volley League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού σε ένα ματς που τα είχε όλα.

Ο ΠΑΟΚ, που είχε ηττηθεί με 3-1 σετ στον πρώτο τελικό, έδειξε σημάδια αντίδρασης. Πλέον, η σειρά οδηγείται και πάλι στο κλειστό του Ρέντη με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται και πάλι την Τρίτη 25 Απριλίου στις 19:15.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε πολύ καλά στο ματς με τον Ιντάλγκο στη γραμμή του σερβίς και προσπέρασε με 0-3 με άσο του Κουβανού ακραίου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε (3-3) με άσο του Βουλκίδη και προσπέρασε με 7-5 μετά από άστοχη επίθεση του Στερν. Μετά από νέα κακή επίθεση του Σλοβένου διαγώνιου, η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι έφτασε στο 10-7 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν και πάλι (11-11) με δύο διαδοχικούς άσους του Ιντάλγκο.

Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε και πάλι με δύο πόντους (15-13) μετά παράβαση του Στερν. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Ιντάλγκο και προσπέρασε με 17-19 με άσο του διαγώνιου του Ολυμπιακού. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και πάλι με την ομάδα του Πειραιά να φτάνει στο διπλό σετ μπολ (22-24) με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε εντυπωσιακό σερί με τον Ράπτη στη γραμμή του σερβίς, πήρε τέσσερις διαδοχικούς πόντους και κατέκτησε το πρώτο σετ με τον Ντεν Ντρις.

Πόντο - πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με επίθεση του Ράπτη ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 13-11 με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν σε 14-14 μετά από άστοχη επίθεση του Ντεν Ντρις. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 14-15 με άσο της Παγένκ και διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το 20-19 με μπλοκ του Σκρένταου. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 20-22 με μπλοκ του Στερνκ και έφτασε στο 21-24 με άσο του Παγένκ για να κατακτήσει το δεύτερο σετ με 22-25 μετά από άστοχο σερβίς του Ουόλς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τρίτο σετ με το πόδι στο γκάζι. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 11-6 με τον Ράπτη και με 14-8 με άσο του Γιόρνα. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 14-12 με μπλοκ άουτ του Ζουπάνη αλλά δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 22-15 με άσο του Γάτση και το 23-15 με επίθεση του Σωτηρίου. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι διατήρησε τη διαφορά και κατέκτησε το τρίτο σετ.

Με άσο του Ουόλς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 13-7 στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση και μείωσε σε 15-11 με πρώτο χρόνο του Παγένκ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε το ισχυρό προβάδισμά της μέχρι το 20-16 και το χαμένο σερβίς του Στερν. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έχτισε σερί με τον Ιντάλγκο στο σερβίς και προσπέρασε με 20-21 μετά από άστοχη επίθεση του Ράπτη. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΚ και κατέκτησε το σετ με 21-25 οδηγώντας τον τελικό στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 12-11 με τον Σκρένταου σε μία φάση που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες του Ολυμπιακού αφού οι άνθρωποι της ομάδας του Πειραιά θεώρησαν ότι δεν υπήρξε επαφή στον Τζιάβρα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι για φάσεις σαν κι αυτή δεν προβλέπεται η χρήση του video check. Στη συνέχεια, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 14-11 με μπλοκ του Γιόρνα και πήρε τη νίκη με νέο μπλοκ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Αντωνούλης, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Τσάλεντζ ρέφερι: Βασιλειάδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.