Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Κιέρι ο Παναθηναϊκός και αποχαιρέτησε την Ευρώπη

Παναθηναϊκός - Κιέρι / © intime

Sportal newsroom 23:23 - 18.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:35 - 18.01.2023

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Κιέρι και αποχαιρέτησε το Τσάλεντζ Καπ βόλεϊ γυναικών.

Στις εγχώριες διοργανώσεις στρέφει την προσοχή του ο Παναθηναϊκός. Το τριφύλλι ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Κιέρι στο κλειστό του Αγίου Θωμά και με δύο ήττες ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του πορεία στη φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ βόλεϊ γυναικών.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είχε γνωρίσει την ήττα με 3-0 στο πρώτο ματς στην Ιταλία και ήθελε μία τεράστια υπέρβαση για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά. Ο Παναθηναϊκός κυνήγησε τις πιθανότητές του, ισοφάρισε σε 1-1 αλλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής.

Οι Ιταλίδες είχαν πάνω από 40% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Η ομάδα του Μπρεγκόλι πίεσε πάρα πολύ από γραμμή του σερβίς, είχε 9 άσους και έφτασε στη νίκη έχοντας τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Για τις νικήτριες 19 πόντους σημείωσε η Γκρομπέλνα και 17 η Βιγιάνι. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε επιθετικά η Ανθούλη με 21 πόντους.

Το τριφύλλι αντιμετωπίζει την Κυριακή τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη για τη Volleyleague γυναικών.

Τα σετ 2-3 (14-25, 25-20, 19-25, 25-22, 10-15)