Κανένα πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό, 3-0 τον Πήγασο Πολίχνης

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:21 - 11.11.2023 / Ανανεώθηκε: 23:42 - 11.11.2023

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-0 σετ του Πήγασου Πολίχνης για την τρίτη αγωνιστική της Volley League.

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επιβλήθηκε με 3-0 του Πήγασου Πολίχνης στο κλειστό του Μετς για την τρίτη αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα καθαρά τρίποντα μετά το 3-2 επί του ΠΑΟΚ. Ο Πήγασος, που ηττήθηκε την προηγούμενη αγωνιστική από τον Ολυμπιακό, παραμένει χωρίς νίκη.

Μετά το αρχικό 2-5 με τον Καπετανίδη, το τριφύλλι έχτισε σερί με δύο σερί άσους του Πρωτοψάλτη και προηγήθηκε με 6-5 με τον Κόβαρ. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 11-8 με επίθεση του Ερνάντεζ και η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (15-10) με μπλοκ του Βουλκίδη. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου συνέχισε να έχει τον έλεγχο και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-17 με μπλοκ του Κασαμπαλή.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 9-6 με άσο του Κόβαρ. Μετά από λάθος επίθεση του Καπετανίδη, το τριφύλλι προηγήθηκε 14-10 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στους έξι πόντους (18-12) με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου. Με μπλοκ του Κανέλλου και λάθος επίθεση του Ερνάντεζ, ο Πήγασος μείωσε 20-18 αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι διαφορά τεσσάρων πόντων (22-18) με τον Παπαγγελόπουλο. Οι γηπεδούχοι κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-19 μετά από κακή επίθεση του Κανέλλου.

Στο τρίτο σετ, η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη διαφορά και πήρε τη νίκη με σχετική άνεση. Οι διαφορές που πήρε το τριφύλλι κατά τη διάρκεια του αγώνα έδωσαν την ευκαιρία στον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να ανοίξει το rotation και να χρησιμοποιήσει παίκτες που δεν έχουν μέχρι στιγμής σημαντικό χρόνο συμμετοχής.

Διαιτητές: Νικάκης, Μουλά Ειρ., Παρατηρηρής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κώτσιας, Ιωάννου, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..