Πέρασε από την Πολίχνη ο Ολυμπιακός

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:19 - 04.11.2023 / Ανανεώθηκε: 19:34 - 04.11.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 του Πήγασου στην Πολίχνη για τη δεύτερη αγωνιστική της Volley League.

Το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Volley League έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Πήγασου στην Πολίχνη και έφτασε τους έξι βαθμούς.

Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι προερχόταν από νίκη στο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής απέναντι στον ΠΑΟΚ. Ο Πήγασος, από την άλλη, ηττήθηκε στην πρεμιέρα από τον Φοίνικα Σύρου. Ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στους αγώνες για τον έκτο προκριματικό όμιλο του Champions League. Η ομάδα του Πειραιά δοκιμάζεται την Παρασκευή, το Σάββατο και την Κυριακή στη Ρουμανία κόντρα στην Νεφτοχίμικ Μπουργκάς, την Προμετέι Ντνίπρο και την Αρκάντα Γκαλάτι.

Με τον Κανέλλο στη γραμμή του σερβίς, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 στο πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (7-6) μετά από κακή επίθεση του Μήλη αλλά ένα λάθος του Ζουπάνι έφερε την ομάδα του Γιάννη Ορφανού στο 12-9. Ο Πήγασος έδειχνε να ελέγχει το πρώτο σετ αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (16-15) με μπλοκ του Τζούριτς. Με λάθος του Έλληνα κεντρικού, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 18-15 και στη συνέχεια με 19-15 με τον Μήλη. Η ομάδα του Καστελάνι με καλό μπλοκ έκανε σερί και έφτασε στα τρία σετ μπολ με τον Κουμεντάκη. Ο Έλληνας ακραίος του Ολυμπιακού τελείωσε και το σετ.

Παρόμοια εικόνα είχε και το ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Ο Πήγασος προηγήθηκε με 4-1 και 7-4 αλλά ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά γρήγορα. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι προσπέρασε με 9-12 και 10-14 ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους πέντε πόντους (16-21, 18-23) και η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε με άνεση το δεύτερο σετ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-6 στο τρίτο σετ με τον Κουμεντάκη. Ο Πήγασος πλησίασε για το 6-7 με τον Λέον αλλά οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-13 και στη συνέχεια με 13-17 με μπλοκ του Γκουσταβάο. Με άσο του Βραζιλιάνου κεντρικού, η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους για το 15-20 και ο Ολυμπιακός έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ και τη νίκη.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τοσουνίδης,

Παρατηρητής: Κάλλης,

Επόπτες: Βασδέκης, Καπλάνης,

Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.