Μάγκας Μίλωνας, νίκησε τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:04 - 29.03.2024 / Ανανεώθηκε: 20:51 - 29.03.2024

Μία από τις σπουδαιότερες νίκες της ιστορίας του πανηγύρισε ο Μίλωνας που επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου για πρώτη φορά.

Ο Μίλωνας του Σάκη Ψάρρα έγραψε ιστορία. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου στο Final 4 της Λάρισας.

Ο Μίλωνας των διαδοχικών υπερβάσεων τη φετινή χρονιά, έκανε ένα ακόμη θαύμα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε καλό βαθμό στο κομμάτι μπλοκ - άμυνα και έφτασε σε μία τρομερή επιτυχία. Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη, δεν ήταν καλός σε πολλά κομμάτια του αγώνα. Το τριφύλλι έχασε τον Ιερεθουέλο στο πρώτο σετ λόγω τραυματισμού αλλά η επίθεσή του δεν ήταν σε καλό επίπεδο. Ο αντίπαλος του Μίλωνα θα προκύψει από τον ημιτελικό του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προσπέρασε με 4-6 με μπλοκ άουτ του Πολογυιάν. Σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Ιερεθουέλο, σε μία προσπάθεια να προλάβει την μπάλα. Ο Κουβανός αποχώρησε και τη θέση του πήρε ο Κασαμπαλής. Ο τραυματισμός του Ιερεθουέλο φάνηκε να αποδιοργανώνει τον Παναθηναϊκό και έδωσε την ευκαιρία στον Μίλωνα να ξεφύγει με 7-12 με μπλοκ άουτ του Πολουγιάν. Το τριφύλλι είχε σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή και την επίθεσή του και η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε στο 16-22 με μπλοκ του Χαραλαμπίδη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε 18-22 με άσο του Ερνάντεζ αλλά ο Μίλωνας δεν έχασε τη διαφορά και έφτασε στο 19-25 με τον Γιορντάνοφ και την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε φουριόζα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-1 και 6-2 με τον Ερνάντεζ. Ο Μίλωνας μείωσε στο ελάχιστο (6-5) με τον Μολίνα, αλλά ο Παναθηναϊκός βρίσκοντας λύσεις κυρίως στην υποδοχή προσπέρασε με 10-6 με επίθεση του Κουβανού διαγώνιου. Το τριφύλλι προσπέρασε με 15-10 με μπλοκ του Βουλκίδη και η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (17-11) μετά από άστοχη επίθεση του Πουλουγιάν. Με άσο του Ερνάντεζ, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 19-13 και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-18 με επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Ο Μίλωνας έδειξε τρομερή αντίδραση στο τρίτο σετ. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προσπέρασε με 4-10 με δύο άσους του Γιορντάνοφ και έφτασε στο 6-12 με πρώτο χρόνο του Μπάση. Η διαφορά άρχισε να παίρνει την... ανηφόρα και έφτασε τους δέκα πόντους (9-19) μετά από λάθος του Κόβαρ. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση και το τρίτο σετ ολοκληρώθηκε υπέρ του Μίλωνα (13-25) με δύο διαδοχικούς άσους του Μπάση.

Ο Μίλωνας συνέχισε να είναι εντυπωσιακός και στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προσπέρασε με 6-10 με τον Μπάσης και διατήρησε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων μέχρι το 10-14. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση και προσπέρασε με 15-14 με άσο του Βουλκίδη. Από εκείνο το σημείο το τέταρτο σετ έγινε θρίλερ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και ο Μίλωνας έφτασε στο διπλό ματς μπολ για το 22-24. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 24-24 με άσο του Πρωτοψάλτη και το θρίλερ συνεχίστηκε. Ο Μίλωνας κατέκτησε το τέταρτο σετ και πήρε τη νίκη με 27-29 με δύο διαδοχικούς πόντους του Γιορντάνοφ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Βασιλειάδης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Γραμματείες: Παναγιωτίδου, Τσάβου, Επόπτες: Καλαντζής, Κουκουμάκας, Τσάλεντζ ρέφερι: Θεμελής.