Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα απέναντι στη Μόντσα αλλά «λύγισε» στο πέμπτο σετ

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:46 - 13.12.2023 / Ανανεώθηκε: 23:03 - 13.12.2023

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια τη Μόντσα, εκ των φαβορί για την κατάκτηση του Challenge Cup αλλά ηττήθηκε με 3-2 στο κλειστό του Μετς στο πρώτο ματς της φάσης των «16» της διοργάνωσης.

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Μόντσα. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ηττήθηκε με 3-2 σετ στο κλειστό του Μετς στο πρώτο ματς για τη φάση των «16» του Challenge Cup. Το τριφύλλι, που νίκησε πριν από λίγες ημέρες τον Φοίνικα Σύρου για το ελληνικό πρωτάθλημα, κοίταξε στα μάτια τη Μόντσα, που βρίσκεται στην τρίτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος και θεωρείται εκ των φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Αν το τριφύλλι επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ στη ρεβάνς της Ιταλίας (21/12, 21:00), τότε προκρίνεται απευθείας στα προημιτελικά. Αν η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πάρει τη νίκη με 3-2 σετ, τότε η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ. Ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Ερνάντες ενώ διψήφιος ολοκλήρωσε το ματς και ο Πρωτοψάλτης. Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Κόβαρ στην υποδοχή.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της Μόντσα στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και προηγήθηκε 7-4 με τον Πρωτοψάλτη. Οι Ιταλοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν 8-8 αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε με 12-8 με μπλοκ του Πρωτοψάλτη στον Σβαρτς. Η Μόντσα μείωσε 12-10 με μπλοκ του Λοέπκι στον Ερνάντες, όμως το τριφύλλι έφτασε στο +6 (18-12) με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη. Η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους μετά από μπλοκ του Σβαρτς στον Ερνάντες, όμως ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21 μετά από χαμένο σερβίς του Καμπαρόνι.

Η Μόντσα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και πήρε γρήγορα προβάδισμα δύο πόντων. Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (5-9) μετά από άστοχη επίθεση του Κόβαρ και τους πέντε (6-11) μετά από μπλοκ άουτ του Σβαρτς. Ο Παναθηναϊκός μάζεψε τη διαφορά (9-12) με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη, όμως η Μόντσα είχε τις λύσεις, εντυπωσιακή υποδοχή και έφτασε στο 16-23 με άσο του Γκαλάσι και το 18-25 με επίθεση του Σβαρτς.

Με πρώτο χρόνο του Πετρέα, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 4-2 στο τρίτο σετ. Η Μάσιμο Εκέλι ισοφάρισε κι από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Το τριφύλλι προηγήθηκε και πάλι με δύο πόντους (17-15) με μπλοκ του Κόβαρ στον Σβαρτς. Με νέο μπλοκ, αυτή τη φορά του Ερνάντες, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε με 19-16, όμως η Μόντσα ισοφάρισε 22-22 μετά από λάθος του Κουβανού διαγώνιου. Το φινάλε, όμως, ανήκε στον Παναθηναϊκό που κατέκτησε το σετ μετά από λάθος επίθεση του Τακαχάσι.

Στο τέταρτο σετ, η Μόντσα προσπέρασε με 3-7 μετά από άστοχη επίθεση του Ερνάντες. Με επίθεση του Σβαρτς η ιταλική ομάδα έφτασε στο 7-12 αλλά ο Παναθηναϊκός «ψαλίδισε» τη διαφορά (14-15) με άσο του Πρωτοψάλτη. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +4 (15-19) μετά από λάθος του Ερνάντες και άσο του Σβαρτς. Το τριφύλλι προσπάθησε να μειώσει αλλά η διαφορά δεν έπεσε και η Μόντσα κατέκτησε το τέταρτο σετ με 18-25 μετά από χαμένο σερβίς του Πετρέα.

Με επίθεση του Τακαχάσι η Μόντσα προσπέρασε με 3-5 στο τάι μπρέικ αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο και το 7-8 με τον Πρωτοψάλτη. Η Μόντσα πάτησε και πάλι γκάζι και πήρε τη νίκη στο κλειστό του Μετς με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Νίκολα Κόζιτς (Βοσνία), Βάνια Παρβάνοβα (Βουλγαρία).