Πρώτος στην κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός, 3-1 τον Ολυμπιακό

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:39 - 24.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:34 - 25.02.2024

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Μετς και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Volley League. Το τριφύλλι επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής και έφτασε τους 44 βαθμούς. Η ομάδα του Πειραιά, από την άλλη, έμεινε στους 39.

Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι αντιμετωπίζει τον Μίλωνα τη 18η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας. Το τριφύλλι, από την άλλη, έχει ρεπό. Ο Παναθηναϊκός έκανε μία φοβερή ανατροπή στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-19 με άσο του Παγένκ αλλά ο Σλοβένος κεντρικός αντίκρισε μετά από λίγο την κόκκινη κάρτα δίνοντας έναν εύκολο πόντο στο τριφύλλι, που με τον Ερνάντεζ στη γραμμή του σερβίς ισοφάρισε 19-19 με άσο του Κουβανού. Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει την κατάλληλη ώθησε και πήρε το τέταρτο σετ και το τρίποντο που του εξασφάλισε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Το τριφύλλι ξεκίνησε με τους Ιερεθουέλο στην πάσα, Ερνάντεζ στη διαγώνιο, Κόβαρ - Πρωτοψάλτη στα άκρα, Ρανγκέλ - Βουλκίδη στο κέντρο και λίμπερο τον Κοντοστάθη. Η ομάδα του Πειραιά παρατάχθηκε με τους Τράβιτσα στην πάσα, Στερν στη διαγώνιο, Κουμεντάκη - Ιντάλγκο στα άκρα, Τζούριτς - Παγένκ στο κεντρο και λίμπερο τον Τζιάβρα

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησε με εξαιρετικό σερβίς από τον Βουλκίδη και προσπέρασε με 5-0 σετ πρώτο σετ. Η ομάδα του Πειραιά πλησίασε με 5-3 με μπλοκ του Ιντάλγκο αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι πολύ καλός πίσω από τη γραμμή των 9 μέτρων. Με άσο του Ερνάντεζ το τριφύλλι έφτασε στο 7-3 αλλά ο Ολυμπιακός πλησίασε στους δύο πόντους (7-5) μετά από άστοχη επίθεση του Πρωτοψάλτη. Με τον Κόβαρ να μπαίνει στην εξίσωση, το τριφύλλι δεν απώλεσε το ισχυρό προβάδισμα στη διάρκεια του πρώτου σετ. Με άσο του Βουλκίδη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 15-10 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (17-11) με τον Ερνάντεζ. Το τριφύλλι είχε τον έλεγχο και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Στο δεύτερο σετ τα καλά σερβίς του Βουλκίδη έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 3-0, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 4-4 με τον Στερν. Από εκείνο το σημείο το σετ κινήθηκε σε ισορροπία, αφού το τριφύλλι ισοφάριζε κάθε φορά που οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν προβάδισμα δύο πόντων. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 12-14 με τον Κουμεντάκη και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με άσο του Πρωτοψάλτη.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 17-20 με άσο του Στερν αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε για το 20-20 με μπλοκ του Ερνάντεζ και άσο του Βουλκίδη. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 20-22 με μπλοκ του Τζούριτς αλλά το τριφύλλι ισοφάρισε και πάλι για το 23-23 με μπλοκ του Κόβαρ. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι έφτασε στο σετ μπολ (23-24) μετά από χαμένο σερβίς του Πρωτοψάλτη και ο Κουμεντάκη έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό.

Με μπλοκ του Βουλκίδη ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 7-3 στο τρίτο σετ αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με μπλοκ του Τζούριτς. Το τριφύλλι έφτασε στο 9-6 με τον Ερνάντεζ αλλά η ομάδα του Πειραιά πλησίασε στον πόντο και πάλι (10-9) με άσο του Ιντάλγκο. Οι γηπεδουχοι έφτασαν στο 16-13 μετά από κακό σερβίς του Κουμεντάκη. Οι Πειραιώτες μείωσαν και πάλι στον πόντο (16-15) μετά από παράβαση του Κόβαρ στο φιλέ.

Το φινάλε του σετ έγινε θρίλερ. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 22-23 με μπλοκ του Τζούριτς στον Κόβαρ και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Βουλκίδη. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο σετ μπολ (23-24) με τον Στερν. Το τριφύλλι ισοφάρισε με τον Κόβαρ και σε εκείνο το σημείο ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τον Γιώργο Πετρέα για το σερβίς. Ο Έλληνας κεντρικός δικαίωσε τον προπονητή του αφού με δικό του άσο, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 26-24 και κατέκτησε το τρίτο σετ. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο πόντος δόθηκε στο τριφύλλι αφού ο πάγκος των πρασίνων ζήτησε Challenge καθώς η αρχική υπόδειξη ήταν άουτ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με καλό σερβίς και έφτασε στο 1-4 με τον Στερν. Η ομάδα του Πειραιά είχε τον απόλυτο έλεγχο και όλα έδειχναν ότι το ντέρμπι θα κρινόταν στο τάι μπρέικ. Η ομάδα του Ντανίελ Καστελάνι έφτασε στο 13-19 με άσο του Παγένκ αλλά στη συνέχεια ο Ιντάλγκο έκανε λάθος επίθεση. Ο Σλοβένος κεντρικός των Πειραιωτών αντίκρισε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία δίνοντας έναν εύκολο πόντο στον Παναθηναϊκό.

Σε εκείνο το σημείο άρχισε το show του Ερνάντεζ. Ο Κουβανός διαγώνιος με τα σερβίς του διέλυσε την αντίπαλη υποδοχή και έφερε το σετ σε ισορροπία για το 19-19. Στη συνέχεια ο Πρωτοψάλτης από τη γραμμή του σερβίς έκανε το δικό του σερί και το ντέρμπι ολοκληρώθηκε με μπλοκ του Ερνάντεζ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ονόπας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Εμμανουηλίδη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-19

2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 26-24

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 12 άσσοι, 50 επιθέσεις (49% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων (25 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (25-19, 23-25, 26-24, 25-23) σε 117΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 14π. (10/25επ., 3 μπλοκ 1 άσσοις, 60%υπ., 44%αρ.), Ιερεζουέλο 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (4/9επ.), Ερνάντεζ 22 (17/32επ., 2 μπλοκ 3 άσσοι), Βουλκίδης 12 (5/8επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι), Πρωτοψάλτης 12 (11/23επ., 1 άσσος, 38%υπ., 14%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 50%υπ. 32%αρ.), Κασαμπαλής, Πετρέας 1 (1 άσσος), Μάρκου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 9π. (6/10επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (10/19επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 9 (8/15επ., 1 άσσος, 44%υπ., 19%αρ.), Τράβιτσα 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 9 (4/8επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (10/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 12%επ., 12%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 36%υπ., 29%υπ.), Ζουπάνι, Δαλακούρας 1 (1/2επ.).

• Η μετάδοση του αγώνα γίνεται από το PAOTV

• Εάν ο Παναθηναϊκός νικήσει 3-2 σετ θα ανέβει στους 43 βαθμούς και ο Ολυμπιακός θα πάει στους 40 και θα χρειάζεται τρίποντο με τον Μίλωνα για να πιάσει τον Παναθηναϊκό στους 43 αλλά επειδή τα αποτελέσματα θα είναι (3-2, 1-3) ο Ολυμπιακός θα έχει το πλεονέκτημα. Εάν ο Ολυμπιακός νικήσει με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό θα χρειάζεται και έναν βαθμό με τον Μίλωνα για να πάρει την πρώτη θέση στην ισοβαθμία από τον Παναθηναϊκό.

© Βαγγέλης Στόλης
  • Παράταση στην αγωνία για το ποια ομάδα θα πάρει την πρώτη θέση θα έχουμε στην περίπτωση που το ντέρμπι κριθεί στο τάι μπρέικ καθώς θα πρέπει να περιμένουμε και το αποτέλεσμα του αγώνα Ολυμπιακός - Μίλωνας την 18η αγωνιστική και δεν αποκλείεται η πρώτη θέση να κριθεί στην ισοβαθμία όπου εκεί το πλεονέκτημα του θα το έχει ο Ολυμπιακός αφού στον πρώτο γύρο είχε νικήσει με 3-1 σετ.

• Όποια από τις δύο ομάδες καταφέρει να πάρει τρίποντο (νίκη 3-0 ή 3-1 σετ) στο ντέρμπι των «αιωνίων» στο Μετς θα εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και μαζί το πλεονέκτημα έδρας σε ημιτελικούς και τελικούς πλέι οφ καθώς σε περίπτωση «καθαρής» νίκης δεν θα έχουμε ισοβαθμία.

• O Παναθηναϊκός έχει 41 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση, έναντι του Ολυμπιακού που ακολουθεί με 39 όμως οι «ερυθρόλευκοι» έχουν αβαντάζ την τελευταία αγωνιστική διότι θα υποδεχτούν τον Μίλωνα στην έδρα τους ενώ ο Παναθηναϊκός έχει ρεπό.