Ηχηρή απάντηση ΠΑΟΚ, 3-1 τον Παναθηναϊκό στο Μετς

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:05 - 18.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:50 - 18.03.2024

Ο ΠΑΟΚ είναι εδώ! Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέρασε από το Μετς (1-3) και μείωσε 2-1 τη σειρά των ημιτελικών της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους τελικούς της Volley League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Μετς και η σειρά των ημιτελικών (2-1) οδηγείται πάλι στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ, που ήταν με την πλάτη στον τοίχο, έδειξε σπουδαία αντίδραση παίζοντας εξαιρετικά στο κλειστό του Μετς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε σε πολύ καλή μέρα τους Ντεν Ντρις, Τρούχτσεφ και Φαν Γκάρντερεν, ενώ είχε ανεβασμένο μπλοκ φτάνοντας τα 14, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε μόλις τρία.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε πολλά λάθη στην ανάπτυξή της. Ο Παναθηναϊκός τα περίμενε όλα από τον Ερνάντεζ που είχε 18 πόντους με 43% αποτελεσματικότητα. Πρωταγωνιστής για το τριφύλλι ήταν και ο Πρωτοψάλτης που τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 55% αποτελεσματικότητα.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων θα γίνει την Πέμπτη 21 Μαρτίου στη Θεσσαλονίκη. Αν ο ΠΑΟΚ πάρει τη νίκη, τότε όλα θα κριθούν σε πέμπτο ματς στο κλειστό του Μετς τη Δευτέρα 25 Μαρτίου. Αν ο Παναθηναϊκός επικρατήσει, τότε θα προκριθεί στους τελικούς της Volley League. Αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού τη φετινή σεζόν.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με επιθέσεις του Τρούχτσεφ και μπλοκ του Σαμοϊλενκο πήρε τα ηνία του πρώτου σετ. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 5-9 με επίθεση του Φαν Γκάρντερεν, όμως το τριφύλλι πλησίασε στους δύο πόντους (9-11) με άσο του Ερνάντεζ. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Γάτση στη γραμμή του σερβίς, προσπέρασαν 14-19 με μπλοκ του Τρούχτσεφ. Ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά λάθη, δεν είχε καλή ανάπτυξη (μπήκε ο Κασαμπαλής αντί του Ιερεθουέλο) και επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να φτάσει στο 15-22 μετά από κακή επίθεση του Κόβαρ. Η τελική ευθεία του σετ ανήκε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης που κατέκτησε με μεγάλη άνεση το πρώτο σετ με 16-25 μετά από λάθος του Κόβαρ.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 3-6 με μπλοκ του Λινάρδου, αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (7-8) με άσο του Πετρέα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον έλεγχο και έφτασε στο 9-12 με μπλοκ του Σαμοϊλένκο, όμως η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πλησίασε για το 12-13 με άσο του Ερνάντεζ.

Οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι, όμως, δεν πανικοβλήθηκαν και βρήκαν και πάλι λύση. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 15-19 με άσο του Ντεν Ντρις, την ώρα που ο Παναθηναϊκός ψαχνόταν. Το τριφύλλι μείωσε 18-20 με τον Κόβαρ αλλά αυτό έμοιαζε περισσότερο με πυροτέχνημα μέσα στο ματς αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν λάθη για το 21-25 του ΠΑΟΚ μετά από παράβαση του Ερνάντεζ, που πάτησε τη γραμμή των τριών μέτρων.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 7-3 με μπλοκ του Πετρέα, όμως ο ΠΑΟΚ πλησίασε στον πόντο για το 9-8 μετά από λάθος του Κασαμπαλή. Το τριφύλλι προσπέρασε με 13-9 με μπλοκ του Βουλκίδη και στη συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε 20-13 με τον Ερνάντεζ. Ο Παναθηναϊκός είχε έξι σετ μπολ (24-18) και παρά την προσωρινή αντίδραση του ΠΑΟΚ για το 24-20 κατέκτησε το τρίτο σετ με επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τέταρτο σετ και προσπέρασε με 0-4 μετά από μπλοκ του Σαμοϊλένκο και άστοχη επίθεση του Ερνάντεζ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 5-11 μετά από επίθεση του Φαν Γκάρντερεν και σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση του Παναθηναϊκού, που μείωσε 8-11 με άσο του Πρωτοψάλτη.

Η διαφορά έφτασε τους δύο πόντους (11-13) μετά από κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Κοκκινάκης, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 12-16 με μπλοκ του Σαμοϊλένκο. Ο Παναθηναϊκός μείωσε και πάλι στους δύο πόντους (14-16) με τον Πρωτοψάλτη αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε πλήρως και με διαδοχικά μπλοκ έφτασε στο 16-24 και πήρε το τέταρτο σετ (18-25) μετά από λάθος επίθεση του Βουλκίδη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Παπαθανασίου, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.