Ολοταχώς για τελικούς ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Μίλωνα

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:49 - 18.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:27 - 18.03.2024

Μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της Volley League είναι ο Ολυμπιακός που επικράτησε 3-1 σετ του Μίλωνα στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός κράτησε την έδρα του κόντρα στον Μίλωνα. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-1 σετ στο κλειστό του Ρέντη και ένα το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Volley League.

Ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα στη Νέα Σμύρνη, πήρε εκ νέου το πάνω χέρι στη σειρά. Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων θα γίνει την Πέμπτη 21 Μαρτίου στο κλειστό του Μίλωνα. Αν η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι πάρει τη νίκη, τότε θα προκριθεί στους τελικούς. Αν οι Νεοσμυρνιώτες υπερασπιστούν την έδρας τους, οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους σε πέμπτο ματς, που θα γίνει στο κλειστό του Ρέντη τη Δευτέρα 25 Μαρτίου.

Ο Ολυμπιακός «χτύπησε» από τη γραμμή του σερβίς έχοντας 11 άσους (πέντε ο Ιντάλγκο) ενώ ήταν καλύτερος και στο μπλοκ έχοντας 11 έναντι 7 του αντιπάλου του. Από 13 πόντους σημείωσαν από πλευράς νικητών ο Κουμεντάκης με τον Ιντάλγκο, ενώ διψήφιοι ολοκλήρωσαν το ματς και οι δύο κεντρικοί της ομάδας του Πειραιά Γκουσταβάο και Τζούριτς με 11 πόντους έκαστος.

Για τον Μίλωνα ξεχώρισε επιθετικά ο Πολουγιάν που είχε 12 πόντους. Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ σημείωσε 11 πόντους με 27% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε πολύ καλή εκκίνηση στο ματς και προηγήθηκε 9-3 με επίθεση του Στερν. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 12-7 αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 12-11 με τον Πολουγιάν. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο «μίλησε» ο Ιντάλγκο που με τρεις διαδοχικούς πόντους (δύο άσοι) έφερε τον Ολυμπιακός στο 16-11. Με νέο άσο, αυτή τη φορά του Γκουσταβάο οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 18-12 και είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το φινάλε του πρώτου σετ και το 25-18 μετά από λάθος σερβίς του Σουσουρίδη.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 6-2 στο δεύτερο σετ με άσο του Τράβιτσα. Ο Μίλωνας βρήκε τις λύσεις και μείωσε 9-7 με μπλοκ του Μπάση. Ωστόσο, η ομάδα του Πειραιά είχε απάντηση με καλό σερβίς και προσπέρασε 13-7 με άσο του Ιντάλγκο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους τέσσερις πόντους και ο Ολυμπιακός έκανε το 25-19 με τον Στερν.

Στο τρίτο σετ ο Μίλωνας προσπέρασε 3-5 μετά από λάθος του Τζούριτς, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 6-6 με πόντους του Τζούριτς και του Ιντάλγκο. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 11-10 μετά από χαμένη επίθεση του Γιορντάνοφ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αντίδραση για το 14-17 με άσο του Πολουγιάν και επίθεση του Νανόπουλου. Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (17-21) με πόντο του Πολουγιάν και στη συνέχεια ο Μίλωνας έφτασε στο 20-25 με τον Χερ και το 2-1 στα σετ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Ολυμπιακού και προηγήθηκε με δύο πόντους, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» επανήλθαν γρήγορα. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι προηγήθηκε με 12-9 με μπλοκ του Τζούριτς ενώ η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (15-10) μετά από λάθος του Γιορντάνοφ. Με άσο του Ζουπάνη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-13 και έκλεισε με άνεση το τέταρτο σετ με 25-17 μετά από λάθος του Νανόπουλου.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Καπαντάης, Επόπτες: Τσίτσικας, Τομαράς, Γραμματεία: Καλιγέρη.