Το πήρε ξανά ο Παναθηναϊκός: Τρίτο σερί Λιγκ Καπ για τους «πράσινους»

© Βαγγέλης Στόλης

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:11 - 07.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:01 - 07.04.2024

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ και κατέκτησε το τρόπαιο για τρίτη διαδοχική φορά και τέταρτη συνολικά. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στον υπόλοιπο αγώνα και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στο κλειστό του Μετς.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το φετινό Λιγκ Καπ. Το τριφύλλι, μετά τη νίκη του με 3-0 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό, ήθελε δύο σετ για να κατακτήσει το τρόπαιο. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε το 2-0 στο κλειστό του Μετς και πήρε το τρόπαιο για τρίτη διαδοχική και τέταρτη συνολικά στην ιστορία του.

Αφού ο δεύτερος τελικός απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να «αδειάζει» ψυχολογικά και από κίνητρο. Ο ΠΑΟΚ πήρε τα τρία επόμενα σετ και πήρε τη νίκη (2-3) στο κλειστό του Μετς. Αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας της ομάδας της Θεσσαλονίκης τη φετινή σεζόν. Για τον Παναθηναϊκό θα ακολουθήσουν οι τελικοί του πρωταθλήματος της Volley League με τον Ολυμπιακό.

Με μπλοκ του Σαμοϊλένκο, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 2-4 στο πρώτο σετ, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε 5-5 με μπλοκ του Ερνάντεζ. Το τριφύλλι προσπέρασε για πρώτη φορά με 8-7 μετά από κακή επίθεση του Τρούχτσεφ αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Με επίθεση του Πρωτοψάλτη και στη συνέχεια του Ερνάντεζ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 15-13 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους τρεις πόντους (18-15) με μπλοκ του Πρωτοψάλτη.

Μετά από κακή επίθεση του Ντεν Ντρις, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε με τέσσερις πόντους και έφτασε στα τέσσερα σετ μπολ για το 24-20. Ο ΠΑΟΚ, όμως με τον Γάτση στη γραμμή του σερβίς και δύο διαδοχικά λάθη του Κόβαρ, ισοφάρισε 24-24 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Παναθηναϊκός έχασε δύο ακόμη ευκαιρίες και το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 29-27 μετά από πόντο του Ζήση, που έβγαλε άμυνα και η μπάλα προσγειώθηκε στο τερέν του ΠΑΟΚ.

Με επίθεση του Πρωτοψάλτη, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 5-1 στο δεύτερο σετ και στη συνέχεια το τριφύλλι προσπέρασε με 7-2 με πόντο του Ρανγκέλ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε με 11-4 αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε 11-8 με μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις.

Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 15-10 αλλά ο ΠΑΟΚ με πιεστικό σερβίς άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε 19-18 με μπλοκ του Ντεν Ντρις δίνοντας νέο ενδιαφέρον. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-20 μετά από παράβαση του Σαμοϊλένκο στο φιλέ αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 23-23 μετά από άστοχη επίθεση του Ερνάντεζ. Δύο λάθη της ομάδας της Θεσσαλονίκης οδήγησαν την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στην κατάκτηση του δεύτερου σετ και του Λιγκ Καπ.

Στο τρίτο σετ, αφού ο τίτλος είχε κριθεί, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι επέλεξε να βάλει στον αγωνιστικό χώρο τους αναπληρωματικούς του παίκτες. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει πόντους από το μπλοκ του και να πάρει διαφορά 3-4 πόντων. Ο Παναθηναϊκός μείωσε και προσπέρασε 20-19 με πέρασμα του Κασαμπαλή ενώ η διαφορά έφτασε τους δύο πόντους (22-20) μετά από λάθος της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Με μπλοκ του Μούχλια, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 23-23, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο ματς μπολ για το 24-23 μετά από παράβαση της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν και πάλι αντίδραση και κατέκτησαν το τρίτο σετ με 24-26 με τον Σαλταφερίδη.

Στο τέταρτο σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έβαλε στον αγωνιστικό χώρο παίκτες που δεν έχουν αρκετό χρόνο συμμετοχής. Ο ΠΑΟΚ, με φορά από το τρίτο σετ, συνέχισε να είχε επιθετικός και είχε το πάνω χέρι στο σετ με όπλο το καλό του σερβίς και το μπλοκ. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε αντίδραση και ο δεύτερος τελικός οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ίδια εικόνα είχε και το πέμπτο σετ. Ο ΠΑΟΚ με περισσότερη ψυχολογία έφτασε στην κατάκτησή του και τη νίκη στο κλειστό του Μετς.

Διαιτητές: Βουδούρης, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τσεκούρας, Γεώργας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.