Διπλό κόντρα στον ΠΑΟΚ και «αγκαλιά» με το Λιγκ Καπ ο Παναθηναϊκός

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:46 - 04.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:53 - 04.04.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ και «αγγίζει» το τρόπαιο.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ. Το τριφύλλι επικράτησε 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και ακουμπάει το τρόπαιο. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θέλει δύο σετ στον δεύτερο τελικό στο κλειστό του Μετς (7/4, 17:00) για να κατακτήσει την κούπα για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Απίστευτο ματς έκανε για τον Παναθηναϊκό ο Θανάσης Πρωτοψάλτης. Ο Έλληνας ακραίος τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους έχοντας 83% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Πρώτος σκόρερ του τριφυλλιού ήταν ο Κόβαρ με 13 πόντους και 55% αποτελεσματικότητα.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε με 2-4 με άσο του Πρωτοψάλτη. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στους τρεις πόντους μετά από λάθος του Φαν Γκάρντερεν αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο με επίθεση του Ολλανδού ακραίου. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 11-15 μετά από κακή επίθεση του Τρούχτσεφ, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλησίασε στους δύο (15-17) μετά από λάθος του Ρανγκέλ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 15-19 με επίθεση του Ερνάντεζ και το τριφύλλι έφτασε στα έξι σετ μπολ (18-24) με άσο του Κασαμπαλή. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (23-24) με τον Γαλιώτο στη γραμμή του σερβίς. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκλεισε το σετ με επίθεση του Κόβαρ.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 8-6 με άσο του Φαν Γκάρντερεν και μπλοκ του Τρούχτσεφ αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάριζε με τον Ρανγκέλ. Το τριφύλλι προσπέρασε 10-13 με άσο του Πρωτοψάλτη και επίθεση του Ερνάντεζ. Η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (13-18) μετά από λάθος του Γαλιώτου αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τρεις (19-22) με μπλοκ του Φαν Γκάρντερεν. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατέκτησε το σετ με 21-25 μετά από χαμένο σερβίς του Φαν Γκάρντερεν.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 15-17 με άσο του Ερνάντεζ και 16-19 με μπλοκ του Ρανγκέλ. Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (18-22) με μπλοκ του Κόβαρ, αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε 20-22 με μπλοκ του Φαν Γκάντερεν. Ο Παναθηναϊκός δεν αγχώθηκε στο φινάλε του σετ και έκανε το 21-25 με τον Ερνάντεζ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Ψύχου, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα.