Πήρε προβάδισμα ο Πανιώνιος κι έφυγε για Βουδαπέστη

Πανιώνιος πόλο

Θάνος Λυμπερόπουλος • 11:29 - 02.03.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Με γκολ στο τελευταίο λεπτό ο Πανιώνιος νίκησε την Βάσας 9-8 στη Νέα Σμύρνη για τα ημιτελικά του Euro Cup κι απέκτησε προβάδισμα

Ο Πανιώνιος με σκόρερ τον Άλεξ Γούνα πήρε την νίκη με 9-8 στην εκπνοή του αγώνα για τον πρώτο ημιτελικό του Euro Cup και τώρα ετοιμάζει βαλίτσες για τη ρεβάνς που θα γίνει σε τρεις εβδομάδες στην Βουδαπέστη.

Ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, απέκτησε προβάδισμα απ’ το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο (5-2) και κατάφερε να την κρατήσει μέχρι και το τρίτο οκτάλεπτο (7-6). Στη συνέχεια η Βάσας βρήκε λύσεις, ισοφάρισε στην αρχή της τέταρτης περιόδου και πήρε προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Γούνας πήρε πάνω του την ομάδα σκοράροντας δύο γκολ στο φινάλε δίνοντας το προβάδισμα στους «κυανέρυθρους»

Αν ο Πανιώνιος καταφέρει να περάσει στον τελικό, θα βρει μπροστά του το νικητή απ’ το ζευγάρι Τριέστε – Σαβόνα.

Οκτάλεπτα: 5-2, 1-2, 1-2, 2-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Λιμαράκης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς 1, Γκιουβέτσης, Μπιτάτζε 1, Νταλάπας 2, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης, Παπάκος, Γούνας 4, Σπούνερ, Καπετανάκης, Αναγνώστου

ΒΑΣΑΣ: Μόυροβιτς, Μπργκούλιαν 1, Ζερονβάρι, Ραντέλοβιτς 1, Κόναρικ 3, Μεζέι, Σιμόν, Νεγκάεφ 1, Έρντελι, Μπατόρι 2, Μπέντο, Σελντμάγερ, Μισζέι