Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από την κόλαση κόντρα στη Δράμα και κατάκτησε το Κύπελλο χάντμπολ ανδρών

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:50 - 07.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:59 - 07.04.2024

Ο ΠΑΟΚ, με εύστοχο πέναλτι του Κουκμίση δέκα δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα επικράτησε 21-20 της Δράμας και κατέκτησε το τέταρτο Κύπελλο χάντμπολ ανδρών στην ιστορία του.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το Κύπελλο στο χάντμπολ ανδρών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, αν και βρέθηκε πίσω με 17-13 κόντρα στη Δράμα, έκανε την ανατροπή και επικράτησε 21-20 κατακτώντας το τέταρτο τρόπαιό της στον θεσμό.

Η Δράμα, που απέκλεισε την ΑΕΚ στα προημιτελικά, έκανε σπουδαία εμφάνιση και έφτασε κοντά στη νίκη. Η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη προηγήθηκε με τέσσερα γκολ αλλά δεν έκανε την έκπληξη.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-2 με γκολ του Τζωρτζίνη στην αντεπίθεση στο ένατο λεπτό του αγώνα. Η Δράμα έκανε την ανατροπή και προσπέρασε με 3-4 στο δωδέκατο λεπτό με γκολ του Λατσάκου και του Μανωλούδη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πάτησε γκάζι και έκανε σερί 3-0 για το 6-4 με τον Κουκμίση στο 18ο λεπτό.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, όμως, ισοφάρισαν 6-6 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίνα και γκολ του Λατσάκου στο 21ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε και πάλι με δύο τέρματα (9-7) με γκολ του Ελευθεριάδη και πέναλτι του Κουκμίση στο 24'. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 9-9 με γκολ του Παπαδόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δράμα πήρε τα ηνία με τον Παπαδόπουλο και προσπέρασε με δύο τέρματα (11-13) με γκολ του Τόσκα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Κουκμίση για το 12-13 αλλά η Δράμα έφτασε τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα για το 13-17 με τον Μανωλούδη στο 45ο λεπτό.

Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη μείωσε 15-17 με τον Τζωρτζίνη και οι Θεσσαλονικείς μείωσε 16-18 με πέναλτι του Κουκμίση. Ο Παπαδόπουλος πέτυχε ένα σπουδαίο γκολ για το 16-19 και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ μείωσε 18-19 με τον Κουκμίση και τον Μπάτζιο.

Το πήρε ξανά ο Παναθηναϊκός: Τρίτο σερί Λιγκ Καπ για τους «πράσινους»
ΒΟΛΕΙ

18:11 - 07.04.2024

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ και κατέκτησε το τρόπαιο για τρίτη διαδοχική φορά και τέταρτη συνολικά. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στον υπόλοιπο αγώνα και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στο κλειστό του Μετς.

Πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Παπάζογλου απέκρουσε πέναλτι του Παπαδόπουλου, που θα έδινε την ευκαιρία στη Δράμα να ξεφύγει με δύο τέρματα. Στη συνέχεια, όμως, και ο Κόρσακ έδειξε τα αντανακλαστικά του απέναντι στον Καλόμοιρο.

Ο Παπάζογλου έφερε τον τελικό στα ίσα, αλλά ο Τόσκας έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της Δράμας αλλά ο Τζωρτζίνης έκανε το 20-20 δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά του τελικού. Ο Γκίγκοφ απέκρουσε προσπάθεια του Τόσκα και δέκα δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα, ο Κουκμίσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη.

ΠΑΟΚ- BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 21-20

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-3, 4-4, 6-5, 9-7, 9-9 (ημχ), 11-11, 12-13, 13-17, 16-18, 18-19, 21-20

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 3, Κουκμίσης Κ. 2, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης, Κουκμίσης Ν. 4, Μπάτζιος 1, Καλόμοιρος 4, Δάιος, Ρανσάνς 1, Τζωρτζίνης 4.

ΔΡΑΜΑ(Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 1, Χαϊτίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Λατσάκου 4, Τοζακίδης, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης, Βασιλείου, Καβάζης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 3, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 4, Σίνα 2

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινη: 49:24 Μανωλούδης (επικίνδυνο παιχνίδι- το δελτίο δεν κρατήθηκε), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/5-1/4