Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον Παναθηναϊκό

ΠΑΟΚ βόλεϊ ανδρών

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:10 - 22.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:20 - 22.03.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για τη Volley League.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό και διατήρησε το πλεονέκτημα έδρας που έχει στη σειρά.

Παράλληλα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί που είχε απέναντι στο τριφύλλι αφού μετρούσε πέντε ήττες φέτος σε πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ και Σούπερ Καπ. Ο ΠΑΟΚ προερχόταν από τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 3-0 στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Ο επόμενος αγώνας θα γίνει το Σάββατο 25 Μαρτίου στο κλειστό του Αμαρουσίου. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι δύο ομάδες θα βρεθούν και στον ημιτελικό του final-4 του Κυπέλλου ανδρών που θα γίνει στην Καλαμάτα. Ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» από τη γραμμή του σερβίς με την υποδοχή του Παναθηναϊκού να αντιμετωπίζει προβλήματα στην υποδοχή λόγω και της απουσίας του Κόβαρ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησε τον αγώνα με τον Κωστόπουλο στα άκρα αφού ο Γίρι Κόβαρ είχε πρόβλημα τραυματισμού. Μετά από διαδοχικά λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ, το τριφύλλι βρέθηκε στο 4-8 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μειώνει σε 9-10 με άσο του Βουλκίδη. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 9-12 με τον Ερνάντες αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 12-12 και προσπέρασε με 13-12 με δύο σερί άσους του Ντεν Ντρις.

Οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν με 15-13 μετά από χαμένη επίθεση του Ερνάντες με τη διαφορά να φτάνει τους τέσσερις πόντους (21-17) με άσο του Βουλκίδη και μπλοκ πάνω στον Ερνάντες. Μέχρι το φινάλε του σετ δεν άλλαξε κάτι με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-0.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο δεύτερο σετ. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια με τον Ντεν Ντρις να διαμορφώνει το 13-13. Σε εκείνο το σημείο το μπλοκ του ΠΑΟΚ βοήθησε την ομάδα του Μιλεκόνσκι να χτίσει σερί για το 22-13 με τον Βουλκίδη. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ.

Με τον Ντεν Ντρις στη γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα του τρίτου σετ για το 6-1 με τον Ράπτη. Με δύο σερί άσους του Ερνάντες ο Παναθηναϊκός μάζεψε τη διαφορά και μείωσε σε 9-7 με πρώτο χρόνο του Πετρέα.

Η διαφορά έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (11-10) μετά από λάθος των παικτών του ΠΑΟΚ. Το σερβίς, όμως, έδωσε και πάλι λύση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι που έφτασε στο 19-14 με επίθεση του Ντεν Ντρις. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 24-19 έχοντας πέντε ευκαιρίες να τελειώσει το ματς. Ωστόσο, τα καλά σερβίς του Κωστόπουλο έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 24-22 αλλά χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς. Παρατηρητής Αγώνα: Κάλλης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Αντωνούλης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης. Γραμματεία: Δεληκωστίδου.