Πρώτο βήμα για τον Παναθηναϊκό, 3-1 τη Θέτιδα στη Βούλα

Παναθηναϊκός βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:56 - 08.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:13 - 08.04.2023

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Θέτιδας στη Βούλα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Θέτιδας στη Βούλα, παρά το γεγονός ότι απώλεσε το πρώτο σετ.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για τη Μεγάλη Τετάρτη. Αν ο Παναθηναϊκός πάρει τη νίκη, τότε σφραγίζει και την πρόκριση. Αν η Θέτιδα επικρατήσει στο κλειστό του Αμαρουσίου, τότε δημιουργείται βαθμολογία, (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Το τριφύλλι έφτασε στο 6-10 με την Ανάε με την Θέτιδα Βούλας να μειώνει στον πόντο (10-11) με άσο της Χέιντεν. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 10-13 με μπλοκ της Ανάε με την ομάδα του Γιώργου Ρούση να ισοφαρίζει με τη Χάρντεμαν και να προσπερνά με μπλοκ της Παπαγεωργίου. Με την Ανάε και την Ανθούλη ο Παναθηναϊκός έφερε τούμπα την κατάσταση για το 17-19 αλλά Θέτιδα βρήκε και πάλι τις λύσεις για το 22-20 με τη Χάρντεμαν.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ισοφάρισε (22-22) με την Ανθούλη και προηγήθηκε με πόντο της Ελληνίδας διαγώνιας. Οι γηπεδούχες είχαν και πάλι απάντηση για το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Η ομάδα της Βούλας μπήκε στο δεύτερο σετ με κεκτημένη ταχύτητα και προσπέρασε με 13-10 μετά από επίθεση της Οικονομίδου. Το τριφύλλι προσπέρασε με 14-15 με επίθεση της Ανθούλη με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να φτάνει στο +2 (15-17) με άσο της Κρος. Η ομάδα των νοτίων προαστίων ισοφάρισε σε 20-20 με την Παπαγεωργίου με την Ανθούλη να φέρνει τον Παναθηναϊκό στο 20-22. Με άσο της Χάρντεμαν, η ομάδα της Βούλας ισοφάρισε ξανά και η τελική ευθεία του σετ έγινε θρίλερ με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην κατάκτησή του με 26-28 μετά από κακή επίθεση της Σιρίνινα.

Στο τρίτο σετ η Θέτιδα προηγήθηκε με 8-4 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στο ελάχιστο (8-7) και να ισοφαρίζει (10-10) με την Ανάε. Με πλασέ της Γκρόθες, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 12-14 με τη διαφορά να φτάνει τους τρεις πόντους με τη Χατζηευστρατιάδου. Με επίθεση της Νικολογιάννη, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 19-23 και κατέκτησε το τρίτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-8 στο τέταρτο σετ με την Ανθούλη. Η ομάδα των νοτίων προαστίων μείωσε στο ελάχιστο με το τριφύλλι να φτάνει και πάλι στο +3 (8-11). Η διαφορά έφτασε τους επτά πόντους για 15-22 με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να κατακτά το σετ και να παίρνει τη νίκη.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Σταυράτη, Κοσμόπουλος, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 26-28
3ο σετ: 8-4, 14-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 17-25

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 26-28, 20-25, 17-25) σε 119'

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 14 (13/45 επ., 1 μπλοκ), Χέιντεν 15 (11/32 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 26% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (3/7 επ.), Σιρίνινα 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Χάρντεμαν 19 (16/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 29% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 45% υπ. - 18% άριστες), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου, Λουκά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 22 (19/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 42% άριστες), Γκρότους 13 (12/28 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 33% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 26 (24/60 επ., 2 μπλοκ), Κρος 5 (3/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. - 47% άριστες), Χατζηευστρατιάφου 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 1 (1/2 επ.), Μεταξά.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας): «Συγχαρητήρια στις δύο ομάδες, ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι. Ειδικά οι αθλήτριές μου υπερέβαλαν εαυτό. Δυστυχώς στο δεύτερο σετ οι μόνοι που δεν ήταν σε καλή κατάσταση ήταν οι διαιτητές. Ήταν δύο πεντακάθαρες φάσεις υπέρ μας και θα είχαμε κάνει το 2-0. Εκεί θα ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Έχουμε το μειονέκτημα απέναντι στον Παναθηναϊκό. Κοιτάμε τώρα το παιχνίδι την Μ. Τετάρτη και θέλουμε να κάνουμε μία ανάλογη εμφάνιση».

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Συγχαρητήρια στην Θέτιδα για την εμφάνισή της. Έπαιξε σκληρά, ειδικά στο σέρβις και στην άμυνα. Μας ταρακούνησε στο πρώτο και στο δεύτερο σετ. Ήταν δύσκολο παιχνίδι, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Είναι μόλις το πρώτο βήμα και πρέπει να ακολουθήσει άλλη μία νίκη για να προκριθούμε. Ξεχνάμε αυτόν τον αγώνα, κοιτάμε τι μπορούμε να κάνουμε καλύτερα και πάμε για ένα καλό παιχνίδι στην έδρα μας».