Πέρασε από τη Σαντορίνη ο Ολυμπιακός και οδεύει προς τα ημιτελικά

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:08 - 08.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:23 - 08.04.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί κόντρα στον ΑΟ Θήρας. Η ομάδας του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-1 σετ στη Σαντορινή και φουλάρει για την πρόκριση στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών.

Ο Ολυμπιακός, κατέλαβε την τέταρτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και ο ΑΟ Θήρας την πέμπτη. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στο φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει τη Μεγάλη Τετάρτη στο κλειστό του Ρέντη. Αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει, τότε θα πάρει και την πρόκριση. Αν ο ΑΟ Θήρας πάρει τη νίκη, τότε δημιουργείται βαθμολογία, (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 0-6. Οι γηπεδούχες μπήκαν στο σετ (8-10) με τον Ολυμπιακό να προσπερνά ξανά με πέντε πόντους για το 11-16 και το 12-17. Η ομάδα του Μιτσέλι είχε τον έλεγχο φτάνοντας στο 19-23 με τον ΑΟ Θήρας να μειώνει στον πόντο (22-23) χωρίς, ωστόσο, να καταφέρνει κάτι περισσότερο.

Ο ΑΟ Θήρας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 11-6 και 12-7. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι προσπέρασε με 12-13 φτάνοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους για το 13-16. Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι σημαντικό προβάδισμα για το 18-23 και το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με 7-3 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 7-6. Οι γηπεδούχες έκαναν νέο σερί για το 11-6 και στη συνέχεια το 16-10. Η ομάδα του Πειραιά μείωσε και πάλι για το 17-16 αλλά ο ΑΟ Θήρας διατήρησε τη διαφορά για το 25-22 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 3-8 με τη διαφορά να φτάνει μέχρι το έξι πόντους (6-12). Η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 10-13 και 11-14 και έφτασε στην ανατροπή και για το 20-19. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις, προσπέρασε με 21-23 και έφτασε στην κατάκτηση του σετ και τη νίκη.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Βελώνης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Κολλάρου, Δρόσους, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.