Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του Άρη και φουλάρει για τα ημιτελικά

ΠΑΟΚ βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:16 - 08.04.2023 / Ανανεώθηκε: 21:53 - 08.04.2023

Ο ΠΑΟΚ πήρε διπλό στην έδρα του Άρη (2-3) στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την πρώτη φάση των πλέι οφ της Volleyleague γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Volleyleague. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο επιβλήθηκε με 3-2 σετ στην έδρα του Άρη και με μία ακόμη νίκη στην έδρα του τη Μεγάλη Τετάρτη θα «σφραγίσει» το εισιτήριο για την τετράδα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο «δικέφαλος του βορρά» κατέλαβε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Αυτό σημαίνει ότι ο ΠΑΟΚ θα έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς.

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 7-10 με μπλοκ της Τερζόγλου. Με επίθεση της Κρολ, μετά από καλό σερβίς της Τερζόγλου, η ομάδα του Φενόλιο προηγήθηκε με 9-14 με τη διαφορά να φτάνει τους έξι πόντους (10-16) με επίθεση της Μπλάνκο.

Ο Άρης μείωσε σε 16-18 με άσο της Αποστολίδου με την ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη να ισοφαρίζει (19-19) μετά από δύο σερί λάθη του ΠΑΟΚ. Ο Άρης προσπέρασε με 22-21 μετά από νέα λάθος των παικτριών του Μάρκο Φενόλιο. Με άσο της Κρολ, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) και κατέκτησε το πρώτο σετ με επίθεση της διαγώνιας από την Πολωνία.

Με άσο της Μπλάνκο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-6 στο δεύτερο σετ. Με σερί λάθη του Άρη και επίθεση της Μερτέκη, η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έφτασε στο double score (5-10). Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 10-12 με την Τσιούμπα με την Στράντζαλη να διαμορφώνε το 11-15.

Ο Άρης μείωσε ξανά (14-16) μετά από λάθος της Μπλάνκο. Ο ΠΑΟΚ έκανε πολλά λάθη επιτρέποντας στην ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη να ισοφάρίσει σε 23-23. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έφτασε στο σετ μπολ (23-24) αλλά και πάλι οι κακές επιθέσεις των Μερτέκη και Κρολ έφερε τον Άρη σε θέση ισχύος για το 26-24 και το 1-1 στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο κυριάρχησε απόλυτα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Άρη για το 10-25 με συνοπτικές διαδικασίες.

Η εικόνα άλλαξε στο τέταρτο σετ. Ο Άρης προηγήθηκε με 8-4 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στους δύο πόντους με την Κρολ. Με άσο της Σίλβα, η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη προσπέρασε με 13-7 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στους δύο πόντους για το 18-16 μετά από άστοχη επίθεση της Μπέτσεβα. Οι φιλοξενούμενες έφεραν τη διαφορά στον πόντο (19-18) αλλά ο Άρης είχε και πάλι την απάντηση για το 22-18 και στη συνέχεια το 24-19 για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-2 με την Κρολ αλλά ο Άρης ισοφάρισε άμεσα με μπλοκ της Μπέτσεβα. Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν ξανά με 2-5 με δύο διαδοχικά μπλοκ πάνω στην Τσιούμπα. Με πρώτο χρόνο της Μπλάνκο. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο double score (4-8) διατηρώντας το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Όταν φτάνει στο τάι μπρέικ όλα είναι πιθανά. Εμείς χάσαμε δύο σετ πολύ εύκολα, αλλά τα δώσαμε όλα για να κάνουμε το 1-0. Ο ΠΑΟΚ παρά τις απουσίες του έχει βάθος στον πάγκο, ενώ κι εμείς είχαμε την απουσία της Αλεξάκου. Τώρα έχουμε μπροστά μας τον δεύτερο αγώνα με τον ΠΑΟΚ να είναι ακόμη πιο δυνατός στην έδρα του, αλλά θα προσπαθήσουμε για την ανατροπή

Μάρκο Φενόλιο (προπονητής ΠΑΟΚ): «Όπως είπα και πριν το παιχνίδι, τα πλέι-οφ είναι ένα νέο πρωτάθλημα και οι συνθήκες αλλάζουν συνεχώς. Ένα παιχνίδι μπορεί να είναι εύκολο αλλά και περίπλοκο. Σε κάθε περίπτωση κρατάω τη νίκη. Την Τετάρτη παίζουμε στην έδρα μας, οπότε η μοίρα της σειράς βρίσκεται στα χέρια μας. Είμαι πεπεισμένος πως θα κερδίσουμε το παιχνίδι για να φτάσουμε στους ημιτελικούς, όπου είναι και το ζητούμενο».

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Βασιλειάδης, Παρατηρητής αγώνα: Δεληκωστίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Παπαδοπούλου Χρ., Γραμματεία: Πασπάλα.