Πρεμιέρα με το δεξί για τον Άθλο Ορεστιάδας

Άθλος Ορεστιάδας

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:38 - 10.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:11 - 10.03.2024

Ο Άθλος Ορεστιάδας επικράτησε 3-0 της Κηφισιάς στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Volley League για τις θέσεις 5-7 στο πρωτάθλημα.

Ο Άθλος Ορεστιάδας έκανε ιδανική πρεμιέρα στα πλέι οφ της Volley League για τις θέσεις 5-7 στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κριστιάν Τσιτιγκόι πήρε τους τρεις βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση του μίνι πρωταθλήματος μαζί με την ομάδα των βορείων προαστίων.

Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη προηγήθηκε 2-5 στο πρώτο σετ μετά από κακή επίθεση του Ράμος - Πέρεζ. Οι φιλοξενούμενοι είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα και έφτασε στο 6-10 με τον Ρέγκο Ρικάρντο και ο Άθλος μείωσε 8-10 με άσο του Χάτσεσον. Η ομάδα του Τσιτιγκόι ισοφάρισε 12-12 με τον Μπέικ και έφτασε στο 17-15 με τον Μπουιάτι. Η τελική ευθεία του σετ ανήκε στον Άθλο που έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18.

Η ομάδα της Ορεστιάδας μπήκε στο δεύτερο σετ με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 6-2 με μπλοκ του Πέρεζ και 9-5 πάλι με μπλοκ, αυτή τη φορά του Κεν. Τα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στην Κηφισιά να μειώσει στους δύο πόντους αλλά ο Άθλος με τον Χάτσεσον στη γραμμή του σερβίς προσπέρασε με 18-10 μετά από κακή επίθεση του Μπόγιτς. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και κατέκτησαν με μεγάλη άνεση το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Άθλος Ορεστιάδας προηγήθηκε με 5-1 με δύο διαδοχικά μπλοκ του Πέρεζ. Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν και έφτασαν στο double score για το 14-7 με μπλοκ του Κωνσταντινίδη και του Μπουιάτι. Η Κηφισιά μείωσε στον πόντο (18-17) με τρεις διαδοχικούς πόντους του Σπυριούνη και ισοφάρισε 22-22 με τον Ρέγκο Ρικάρντο. Ο Άθλος Ορεστιάδας κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-23 με μπλοκ του Κεν.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τονονίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.