Κοντά στην τρίτη θέση η Εθνική γυναικών, 24-22 τη Βοσνία

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών επιβλήθηκε 24-22 της Βοσνίας για τα προκριματικά του Euro 2024.

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών είναι κοντά στην κατάληψη της πρώτης θέσης του πρώτου προκριματικού ομίλου του Euro 2024. Η «γαλανόλευκη» επιβλήθηκε 24-22 της Βοσνίας εκτός έδρας και θέλει να «κλειδώσει» την τρίτη θέση στο εντός έδρας ματς με την ομάδα του Χάτζοβιτς στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης.

Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε 2-3 στο δέκατο λεπτό με την Χατζηπαρασίδου αλλά οι γηπεδούχες ισοφάρισαν 3-3 με την Ίσιτς. Σε εκείνο το σημείο η Ελλάδα έκανε σερί και προσπέρασε με double score (3-6) με τέρματα των Στουγιαννίδου, Ζύγουρα και Αργυροπούλου στο 14ο λεπτό.

Οι γηπεδούχες σημείωσαν τρία αναπάντητα τέρματα και ισοφάρισαν 6-6 με τον Μάικιτς στο 18' μετά από ασίστ της Ίσιτς. Η ομάδα του Χάτζοβιτς προσπέρασε με 8-7 με τη Σουμέλι όμως η Ελλάδα προσπέρασε 8-12, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με την Κερλίδη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ομάδα του Μενέλαου Δανήλου προηγήθηκε 8-14 με δύο διαδοχικά γκολ της Χατζηπαρασίδου. Η Βοσνία μείωσε με την Κολάσινατς αλλά η διαφορά έφτασε τα επτά τέρματα για την Ελλάδα (14-21) με δύο γκολ της Χατζηπαρασίδου και ένα της Στουγιαννίδου. Οι γηπεδούχες πλησίασαν στα τρία τέρματα (18-21) με την Τσούριτς αλλά η Χατζηπαρασίδου «ξεκόλλησε» την Εθνική γυναικών.

Οι γηπεδούχες πλησίασαν στο γκολ για το 21-22 τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Ελλάδα έφτασε στο 21-24 με την Κερλίδη και την Ανδρίτσου και η Ίσιτς διαμόρφωσε το 22-24 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΒΟΣΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 22-24

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-3, 4-6, 7-7, 8-9, 8-12 (ημχ), 9-14, 13-17, 14-21, 18-21, 20-22, 22-24

ΒΟΣΝΙΑ (Χάτζοβιτς): Α. Γκουντέλι, Σουμέλι 2, Λατίφοβιτς, Βράνσιτς 1, Κολάσινατς 7, Τόπτσιτς 2, Βούκλις, Ντέμιτς, Μπόσνιακ, Μάγκιτς 2, Πάντζα, Ίσιτς 6, Μπάσιτς, Άντριτς, Τσούριτς 1, Λόντσαρ 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου 2, Χατζηπαρασίδου 8, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 2, Θεοδοσοπούλου, Κουκμίση, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Ανδρίτσου 1, Κερλίδη 5, Στουγιαννίδου 5, Αργυροπούλου 1, Καραμάνου.

Διαιτητές: Κλόμπερς- Στόμπε (Ολλανδία) Παρατηρητής: Βουκασίνοβιτς (Σερβία) Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 2/2-4/5