Ο Δούκας προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου

Ο Δούκας νίκησε 26-24 τον ΓΑΣ Κιλκίς και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών.

Ο Δούκας έκλεισε θέση στο Final 4 του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη επικράτησε 26-24 του ΓΑΣ Κιλκίς σε νοκ άουτ προημιτελικό και προκρίθηκε στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Δούκας συνήλθε γρήγορα από την ήττα που είχε υποστεί από την ομάδα της Μακεδονίας πριν λίγες ημέρες για το πρωτάθλημα. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου για 11η φορά στην ιστορία της και κατέχει το σχετικό ρεκόρ στο χάντμπολ ανδρών.

Ο Δούκας έχει κατακτήσει τέσσερις φορές το Κύπελλο Ελλάδας. Ο ΠΑΟΚ, ο Φίλιππος Βέροιας και ο Πανελλήνιος μετρούν 9 συμμετοχές στην τελική φάση. Ο Δούκας θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του Final 4 τον ΠΑΟΚ, σε μία αναμέτρηση που δεν χωρούν προγνωστικά.

Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων μπήκε στο ματς έχοντας ελαφρύ προβάδισμα 1-2 τερμάτων για το 15-16 του πρώτου ημιχρόνου. Ο Δούκας προσπέρασε με 16-19 και 17-20 στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη προσπέρασε με 21-25 στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη και την πρόκριση.

Για τους νικητές έξι γκολ σημείωσε ο Παναγιώτου. Τα οκτώ τέρματα του Μποτσκάρεφ δεν ήταν αρκετά για την ομάδα του Κιλκίς.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 24-26

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-4, 8-7, 9-10, 11-12, 15-16 (ημχ.) 16-19, 17-20, 19-21, 20-23, 21-25, 24-26.

ΓΑΣ ΓΑΣΚ (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 2, Κυπραίος 3, Μήγγας 3, Φαχουρίδης Σ. 4, Ελευθεριάδης, Γιαννακίδης, Βαφειάδης, Δημάκης 2, Μποτσκάρεφ 8, Σιγγιρίδης 2, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης Αρ., Εντσίν, Ταραμονλής.

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Παγιάτης 4, Νικολαΐδης, Χατσατουριάν, Μπατής 3, Κολεζάκης, Παναγιώτου 6, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Γιάντσα 1, Χαριτωνίδης 5, Κοβάνης, Ζιβούλοβιτς 2, Κολλυρης, Δικαιούλιας 2.

Διαιτητές: Θεοδοσίου-Παπούλιας, Δίλεπτα: 2-4 Πέναλτι: 3/3-2/2