Άνετη η ΑΕΚ κόντρα στον Ζαφειράκη Νάουσας

ΑΕΚ χάντμπολ

Sportal newsroom 20:05 - 17.03.2023 / Ανανεώθηκε: 20:05 - 17.03.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 34-21 του Ζαφειράκη Νάουσας για την 21η αγωνιστική της Handball premier.

Πιο κοντά στην κατάληψη της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου στη Handball Premier είναι η ΑΕΚ. Η Ένωση επιβλήθηκε με 34-21 του Ζαφειράκη Νάουσας για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού έφτασε τους 39 βαθμούς και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ΑΕΚ χρειάζεται έναν βαθμό στο ματς απέναντι στον Δούκα για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας για να καταλάβει την πρώτη θέση και να έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Η Ένωση έφτασε στο 11-6 στο 20ό λεπτό του ματς με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-12 στο ημίχρονο. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά της για το 34-21, που ήταν το τελικό σκορ.

Για την ΑΕΚ από πέντε γκολ σημείωσαν ο Ζίφκοβιτς με τον Ηλιόπουλο. Έξι γκολ σημείωσε για τον Ζαφειράκη ο Θεοδωρόπουλος.

ΑΕΚ – Ζαφειράκης Νάουσας 34-21
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 7-6, 11-6, 13-9, 16-12 (Ημ.), 19-14, 22-17, 24-18, 27-20, 31-20, 34-21.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Ζίβκοβιτς 5, Βαρδαξόπουλος, Μαντάλινιτς, Νικολαΐδης 2, Τσέπιτς 2, Αλμέιδα 3, Ηλιόπουλος 5, Γκολούμποβιτς 4, Παπαδιονυσίου 2, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι 2, Κεδέρης 4.
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Κωνσταντίνος Δεληγιάννης): Αθανασίου, Μόλας, Τσουκαλάς 1, Τζουβάρας, Τσαγκέρας 3, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλεντράς, Τρόντζιος, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 3, Γαλίτης, Μίλοβιτς 4, Λένος, Βαφείδης 1, Τσάτσας, Λόλας 3.
Διαιτητές: Γερουλάνος Α.-Γερουλάνος Κ..Δίλεπτα: 2-4. Πέναλτι: 3/4-1/1.