Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΑΕΚ και «ερυθρόλευκη» πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:54 - 08.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:07 - 08.05.2023

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός κόντρα στην ΑΕΚ (24-21) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 24-21 της ΑΕΚ και θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στον Δούκα, που νίκησε τον Διομήδη Άργους στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον αγώνα από το πρώτο, κιόλας, λεπτό. Η ομάδα του Πειραιά δεν έχασε το προβάδισμα στο ματς με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τα πέντε γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα. Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο τερματοφύλακας Μπάουερ και ο Μοντόρο, που ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας του Πειραιά. Για την Ένωση πάλεψε σχεδόν μόνος του ο Μαντάλινιτς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 4-1 με τον Οστρούσκο με την ΑΕΚ να μειώνει με τον Ηλιόπουλο. Η ομάδα του Πειραιά έβρισκε πολύ εύκολα τον δρόμο προς τα δίχτυα, την στιγμή που ο τερματοφύλακα των «ερυθρόλευκων», Τόμας Μπαόυερ ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο 20λεπτο του ματς. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 8-3 με τον Μπάγιο με την Ένωση να φτάνει στο 8-5 με τον Τσέπιτς.

Ο Ολυμπιακός πάτησε και πάλι γκάζι και προσπέρασε με double score (10-5) με την ομάδα του Αλέξη Αλβανού να μειώνει στα τρία τέρματα για το 10-7 με τον Λέμος. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 11-7 με τον Καραμπουρνιώτη με την ΑΕΚ να μειώνει σε 11-9 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Μαντάλινιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μείωσε στο γκολ (13-12) με τον Μαντάλινιτς. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Πειραιά βρήκε διαδοχικά γκολ και προσπέρασε με 16-12 με τον Μπάγιο. Η Ένωση μειώσε με τον Κεδέρη για το 19-16 με την ομάδα του Νίκου Γραμματικού να φτάνει τη διαφορά και πάλι στα πέντε γκολ (21-16) με δύο σερί γκολ του Πασσιά. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στα δύο γκολ (23-21) με τον Τικ με τον Γκρανζάν να διαμορφώνει το τελικό 24-21.