Πρόκριση στην παράταση για τον Δούκα

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:22 - 08.05.2023 / Ανανεώθηκε: 18:18 - 08.05.2023

Ο Δούκας, ανέτρεψε διαφορά τριών τερμάτων στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε με 30-25 του Διομήδη Άργους στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ στο Ναύπλιο.

Το πέμπτο Κύπελλο χάντμπολ της ιστορίας του θα διεκδικήσει ο Δούκας. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων, στη 10η (αριθμός - ρεκόρ) συμμετοχή της Final-4, επιβλήθηκε με 30-25 του Διομήδη και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης του Ναυπλίου.

Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη θα αντιμετωπίσει είτε τον Ολυμπιακό είτε την ΑΕΚ στον τελικό. Ο Δούκας, έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε στο φινάλε και ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Διομήδης Άργους μπήκε στον ημιτελικό με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 3-0 με τον Μάνθο. Ο Δούκας μείωσε στο γκολ (3-2) με τον Γκάσεβιτς αλλά η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα προσπέρασε με 5-3 με τον Τζίμπουλα. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων ισοφάρισε (5-5) με τον Παγιάτη με τον Διομήδη να διατηρεί το προβάδισμά του σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στο φινάλε του πρώτου 30λεπτου, η ομάδα του Άργους έφτασε στο 14-11 με γκολ του Ασβεστά.

Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων έκανε μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Με μπροστάρη τον Δημήτρη Τζηρά, ο Δούκας ισοφάρισε σε 17-17 στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρος. Ο Διομήδης διατήρησε το προβάδισμά του (18-17) με τον Μπετζιλαλί με την ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη να προσπερνάει με 17-18 με τον Παγιάτη. Η διαφορά έφτασε στα τρία τέρματα (19-22) με τον Γιάντσα.

Ο Διομήδης μείωνε στο γκολ και απειλούσε διαρκώς. Η ομάδα του Άργους έφτασε στο 23-24 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσιγαρίδα και ισοφάρισε (24-24) με τον Μπετζιλαλί. Ο Δούκας είχε την μπάλα στα χέρια του για μία τελευταία επίθεση 20 δεύτερα πριν το τέλος, ο Γερουλάνος σούταρε αλλά ο Άντζελιτς έκανε την απόκρουση και οδήγησε τον ημιτελικό στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, η ομάδα της Αθήνας δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Διομήδη. Ο Δούκας προηγήθηκε με 24-28 με τον Γιάντσα με την ομάδα του Άργους να μειώνει με τον Τζίμπουλα. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη έφτασε στο 25-29 με τον Γερουλάνο με τον Τζηρά να διαμορφώνει το 25-30, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 25-30 (παράταση)

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-5, 8-6, 10-8, 14-11 (ημχ), 15-13, 16-16, 18-19, 19-20, 21-23, 24-24 (κ.α.), 25-30

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τζιμπουλας 8, Τσιγαρίδας 3, Σβιγετιτς 2, Τερλετσκι, Ασβεστας 4, Χατζηκωνσταντίνου, Καιμακάμης, Τοτος 1, Μπεντζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Αντζελιτς, Ζιβκοβιτς 1, Λιολιος.

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 7, Παγιάτης 5, Τσακουρίδης, Παναγιώτου 2, Γερουλάνος 3, Ντούνης, Γιαντσα 7, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 1, Γκάτσεβιτς 1, Κολλυρης, Πάνου, Δικαιούλιας 2, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης. Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 4/4-3/3