Πρώτο βήμα τίτλου για την ΑΕΚ, 21-19 τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή

Πηνελόπη Παπαδήμου 16:45 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 17:18 - 14.05.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 21-19 του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball premier. Ο τερματοφύλακας της Ένωσης, Ιβάν Μάτσκεβιτς έκανε σπουδαίες αποκρούσεις.

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball premier. Η Ένωση επιβλήθηκε με 21-19 του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή και διατήρησε το πλεονέκτημα έδρας. Η σειρά των τελικών μεταφέρεται στην έδρα των Πειραιωτών με το δεύτερο ματς να είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη. Η Ένωση συνήλθε γρήγορα μετά τον χαμένο ημιτελικό στο Κύπελλο.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ιβάν Μάτσκεβιτς. Ο τερματοφύλακας της Ένωσης απέκρουσε πέναλτι του Δομπρή στο τελευταίο τετράλεπτο του ματς και προσπάθεια του Παπαβασίλη σε τετ α τετ στην τελευταία επίθεση της ομάδας του Πειραιά.

Ο Στίπε Μαντάλινιτς ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του ματς με επτά τέρματα. Για τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή πέντε γκολ σημείωσε ο Παπαβασίλης.

Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με το πόδι στο γκάζι. Η Ένωση προσπέρασε με 3-0 και στη συνέχεια έκανε το 5-1 με τον Τσέπιτς. Οι Πειραιώτες μείωσαν με τον Μοντόρο και έφεραν τη διαφορά στα δύο γκολ με τον Καραμπουρνιώτη. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 8-4 με τον Παπαδιονύσιου με τη διαφορά να φτάνει τα έξι γκολ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 15-9 με τον Σλαβούλιτσα.

Με γκολ του Μαντάλινιτς στο 34' η ΑΕΚ προηγήθηκε με 17-11 και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση. Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή πάτησε γκάζι, έσφιξε την άμυνά του και δεν δέχτηκε γκολ για σχεδόν επτά λεπτά και ισοφάρισε σε 17-17 με τον Οστρούσκο. Η ΑΕΚ σκόραρε μετά από σχεδόν 12 λεπτά για το 18-17 με τον Ηλιόπουλο. Οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 18-19 με τον Παπαβασίλη δέκα περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα (20-19) με τον Ηλιόπουλο με τον Μάτσκεβιτς να αποκρούει πέναλτι του Δομπρή τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο τερματοφύλακας της Ένωσης είχε απάντησε και σε τετ α τετ του Παπαβασίλη στο τελευταίο λεπτό του ματς. Ο Κεδέρης με επίθεση σε «νεκρό χρόνο» διαμόρφωσε το 21-19 που ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 21-19

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 7-4, 10-5, 13-6, 15-9 (ημχ), 17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι, Λέμος, Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 1, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Διαιτητές: Nάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι:2/2-1/3