Ήττα στο φινάλε για τον Απόλλωνα – Τίποτα δεν έχει κριθεί

Απόλλωνας Σμύρνης Πόλο

Θάνος Λυμπερόπουλος • 10:29 - 02.03.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Ηττήθηκε στο τελευταίο λεπτό ο Απόλλωνας με 11-10 απ’ την Τενερίφη στο πλαίσιο των ημιτελικών του Τσάλεντζερ Καπ

Ο Απόλλωνας Σμύρνης, αφού έκαμψε την αντίσταση της Γαλατασαράι στα προημιτελικά, ταξίδεψε μέχρι τα Κανάρια νησιά για να κάνει το πρώτο βήμα για τον τελικό. Η ήττα με 11-10 απ’ την Τενερίφη αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς που θα γίνει στις 22 Μαρτίου στο Σεράφειο.

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με ένα πέναλτι που δέχθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα αλλά η διαφορά του -1 είναι ανατρέψιμη. Η «ελαφρά ταξιαρχία» μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 3-0 αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Στην εκπνοή του αγώνα ο Μπογκντάνοβιτς σκόραρε κάνοντας το 11-11, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως εκπρόθεσμο. Η φάση αυτή προκάλεσε αντιδράσεις στο πάγκο του Απόλλωνα, με τον Νίκο Δεληγιάννη να τρέχει προς την γραμματεία ζητώντας να εξεταστεί το βίντεο για να δουν αν το γκολ μετράει. Η φάση δεν εξετάστηκε και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε υπέρ της ισπανικής ομάδας.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-1, 4-3, 3-3.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ: Μαλνέρο, Αλέγκρε 4, Προυνέλ, Ντίαζ 1, Μαγκρίνα, Γκουτιέρεζ, Κένινγκ, Εσπανόλ 4, Μερκάδο 1, Γκονζάλεζ, Σαλβαδόρ 1, Ροντρίγκεζ, Πέρεζ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Δίπλαρος, Μπραΐμης, Χονδροκούκης 1, Βίτσκοβιτς, Γαρδίκας 5, Μυρίλος, Σολανάκης, 3, Καβουσανός.