Νέο ατομικό ρεκόρ αλλά εκτός τελικού ο Νυφαντόπουλος (vid)

Γιάννης Νυφαντόπουλος

Sportal newsroom 18:05 - 04.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:20 - 04.03.2023

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος έμεινε εκτός τελικού στα 60 μέτρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Ξεπέρασε τον εαυτό του ο Γιάννης Νυφαντόπουλος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Ο Έλληνας σπρίντερ έτρεξε στα πρωινά προκριματικά των 60 μέτρων και σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ με χρόνο 6.72 δευτερόλεπτα.

Ο πολύπειρος σπρίντερ έκανε σπουδαίο αγώνα και στα ημιτελικά του αγωνίσματος. Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος τερμάτισε στην όγδοη θέση της τρίτης ημιτελικής σειράς βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ.

Ο 32χρονος Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 6.71 δευτερόλεπτα, χρόνος που δεν του έδωσε την πρόκριση αλλά αφήνει θετικό πρόσημο στην παρουσία του στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ιταλός Σαμουέλε Τσετσαρέλι προκρίθηκε στον τελικό με τον καλύτερο χρόνο των ημιτελικών.

Τα 6.47 δευτερόλεπτα του Ιταλού είναι η κορυφαία επίδοση για φέτος στην Ευρώπη. Φετινό ρεκόρ σημείωσε και ο Μαρσέλ Τζέικομπς. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης των 100 μέτρων τερμάτισε σε 6,52 δευτερόλεπτα και είχε τον δεύτερο καλύτερο χρόνο των ημιτελικών.